• YARIM ALTIN
  7.806,00
  % -0,48
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2989
  % -0,04
 • € EURO
  35,1292
  % 0,49
 • £ POUND
  41,6073
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  4,4563
  % -0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % -2,09
 • BITCOIN/TL
  2179834,475
  % 0,07
 • BIST 100
  10.165,52
  % 1,14

Yurtdışından Ne Kadar Para Getirebilirim?

Yurtdışından Ne Kadar Para Getirebilirim?

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye hem tatil hem de iş için geldiklerinde merak ettikleri sorulardan biri de yanlarında getirebilecekleri para miktarıdır. Bu yazımızda yanınızda getirebileceğiniz nakit miktarından bahsettik ve yanında çok para getirmekten çekinenler için alternatif yöntemleri bir araya getirdik.

Gümrükte 10 bin euro ve üzeri nakit paranız varsa yazılı başvuruda bulunun. Geçiş yaptığınız ülkenin gümrük kontrolüne gelir gelmez beyanname için “nakit beyanname formu” isteyin. Geçiş yaptığınız her ülke için gümrükte ayrı bir beyan formu doldurmanız gerekecektir. Gümrüklere beyan edilmeyen tüm fonların tahsil edilebileceğini lütfen unutmayın. Beyan edilen fonlar vergiden muaf ve ücretsizdir.

Yurtdışından Para İthalatının Kısıtlanması (2021)

Türkiye’deki son genelge ile yurt dışından nakit ithalatına getirilen kısıtlama tamamen kaldırıldı. Avrupa Birliği gümrük mevzuatına göre, Avrupa Birliği’ne giriş ve çıkışlarda 10.000 Euro’yu aşan tutarların beyan edilmesi gerekmektedir. Yani Avrupa’dan giriş yaptığınızda bu miktar nakit olarak 10.000 €’dur ve fazlalığı gümrüğe bildirmeniz gerekmektedir. Türkiye’ye havalimanında veya yolda para harcamak için gelen yolcuların 10.000 Euro’dan fazla bir miktar beyan etmesi gerekmektedir.

*Beyanı Zorunlu Nakit:

Türkiye’ye giderken AB ülkeleri ve ülkelerinde beyansız olarak 9.999 Euro veya eşdeğeri değerinden fazla döviz taşımak yasaktır. Nakit ayrıca çek ve senet gibi ödeme araçlarını da içerir.

*Birlikte Seyahat:

Her yolcu için 10.000 Euro’ya kadar nakit kesinti yapma hakkınız vardır. Yine de;

 • Her kişinin yanında veya kişisel eşyalarında 10.000 Euro’yu aşmayan parası olmalıdır. Aksi takdirde para, üzerinde bulunduğu kişinin malı olarak kabul edilir.
 • Bazı ülkelerde, Türkiye’ye giderken nakit parası olan bir kişi, ülke yasalarına göre yetişkin olarak kabul edilmelidir (çoğu ülke için en az 18 yaşında).

Gümrükte Nakit Beyannamesi Nasıl Düzenlenir?

10.000 € ve üzerinde nakit para bulunduran kişilerin, geçiş yaptıkları ülkenin gümrük kapısında yazılı beyan vermeleri gerekir. Bunun için gümrük memurlarından “Nakit Beyan Formu” talep ederek bu formu doğru bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. Gümrük memurları tarafından kişilerin ve malların kapsamlı bir şekilde incelenmesi sırasında bulunan beyan edilmemiş paralar, beyan edilmemiş para olarak kabul edilir.

Beyan Edilen Nakit Üzerinde Herhangi Bir Ücret Veya Vergi Var Mı?

Sınırı geçerken beyan edilen 10.000 € veya daha fazla nakit için herhangi bir ceza, ücret veya vergi yoktur. Kayıt yaptırmamanın sonuçları: tüm paraya el koyma hakkıdır. Türkiye’ye gelirken dikkatsizlik veya unutkanlık nedeniyle kendilerine nakit beyan etmedikleri için tüm paralarına el konanların sayısı son derece fazla.

Türkiye’ye gidenlerin geçtikleri ülkelerin gümrük kontrollerinde beyan edilmeyen veya yanlış beyan edilen paralar tespit edilirse cezalar ülkeden ülkeye değişmekle birlikte paranın tamamına el konulmasına kadar gidebilmektedir. Birçok kontrol noktasında sınır kontrolleri bulunduğundan, Türkiye’ye seyahat edenlerin 10.000 EUR ve üzeri nakit gereksinimine uymaları gerekmektedir.

Yurt Dışından Para Getirme Yöntemleri

 • Wise (eski adıyla Transferwise)
 • Nakit
 • Banka transferi
 • Western Union

Yurt dışından para getirme yöntemlerini en yaygın bu dört başlık altında özetleyebiliriz.

YORUMLAR YAZ