• YARIM ALTIN
  7.814,00
  % -0,68
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3106
  % 0,00
 • € EURO
  35,1747
  % 0,61
 • £ POUND
  41,5603
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  4,4557
  % -0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3594
  % -1,01
 • BITCOIN/TL
  2186012,133
  % 0,27
 • BIST 100
  10.423,20
  % 2,53

Coin Alacaklara Öneriler

Coin Alacaklara Öneriler

Geçmişte hem Twitter’da hem de BitcoinTalk’ta birçok kişi Bitcoin’in fiyatı 1 dolara ulaştığında satın almak için çok geç olduğunu söylemişti. Ayrıca, kurs hedefleri yerine zaman hedefleri belirleyerek bu plana ince ayar yapabilirsiniz. 100 dolar veya 100.000 dolar fiyat hedefi yerine üç yıl içinde satacak bir hedef belirleyebilirsiniz. Öte yandan yatırım yaparken ortalama dolar maliyetini de göz önünde bulundurmak faydalı olabilir.

Ortalama dolar maliyeti, belirli bir yatırım aracını aynı tutarda düzenli olarak satın alma şeklinizi ifade eder. Bir kişi her ay aynı gün 1000TL Bitcoin alırsa, ortalama dolar maliyeti düşünülerek yapılmış bir yatırımdır. Bu, fiyat düşük veya yüksek olduğunda Bitcoin satın almanın bir yoludur. Bu, Bitcoin’i yüksek bir fiyata satın almaktan daha iyidir. Riskinizi azatlı

1 – Yatırım Yaparken Planlı Olun

Planlı yatırımlar, düşünülmesi en kolay ve en etkili tavsiyelerden biridir. Yıllardır kripto dünyasında olan birçok insan bile çoğu zaman planlarına bağlı kalmıyor ve çoğu zaman da pervasızca hareket ediyor. Kripto para birimi satın aldığınızda, çıkmak istediğiniz tarih ve fiyat seviyesini belirleyin. Örneğin bir coinin fiyatının 30$ veya 30.000$ olması bekleniyorsa, coini o fiyat seviyesine ulaştığında satmayı planlamalısınız.

2 – Araştırın, Riske Alabileceğiniz Miktarı Yatırın

Bitcoin 11 yıldır piyasada ancak geleneksel varlıklara kıyasla hala yüksek düzeyde risk taşıyor. Bu nedenle, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine harcadığınız para her zaman tamamen kaybetmeyi göze alabilecek kadar yüksek olmalıdır. Öte yandan, çeşitli sosyal medya platformlarında görünen kişilerin görüş ve tavsiyelerine körü körüne inanmayın. Ne kadar parayı tehlikeye attıklarını, ne zaman yatırım yapacaklarını ve hangi kâr hedeflerine sahip olduklarını bilmiyorlar. Risk algıları, risk algılarından farklı olabilir. Kendi araştırmanızı yapmak, kripto para birimi alanındaki başarı oranınızı büyük ölçüde artıracaktır.

3- Güvenilir Borsaları Seçin

Bugün hem yurtiçinde hem de yurtdışında kripto para piyasasında yüzlerce borsa var. Sadece Türkiye’de 50’ye yakın insan var. Birçok seçenek arasından güvenilir bir platform seçmek zor olabilir, ancak işte bazı ipuçları. Her şeyden önce, güvenilir bir değişim şeffaf olmalıdır. Bu değişimi kimin yürüttüğünü ve saklanmadıklarını bilmek önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise kullanmak istediğiniz borsanın kendi kurallarına ve kanunlarına göre çalışmasıdır. Ayrıca, kripto para borsaları finansal olarak sürdürülebilir olmalıdır. Mali açıdan güçlü olmayan bir borsada hackleme potansiyeli varsa, mağdur olabilir ve paranızı asla geri alamayabilirsiniz. Her yıl, kripto para piyasasında düzinelerce borsa hacklenmekte ve bu da kripto para biriminde on milyonlarca dolarlık hırsızlıkla sonuçlanmaktadır. Borsanın saldırıya uğradığını ve daha önce saldırıya uğramamış olsa bile kullanıcılara parayı geri verebildiğini belirtmek önemlidir.

4- Düşük Hacimli, Yüksek Volatiliteli Coin’lere Dikkat Edin

Kripto para piyasasında en yaygın kullanılan fiyatlandırma ve veri takip platformu CoinMarketCap’tir. Burada bazı kripto para birimlerinin son 24 saatte %500’den %1500’e yükseldiğini görebilirsiniz. Sakin olun ve bu noktada kripto para ticaret hacmine bakın. Muhtemelen onu 500.000 dolardan daha az bir fiyata bulacaksınız. Düşük işlem hacmine sahip bu kadar büyük bir varlığa yatırım yapmak, bir zar atmak gibidir ve çoğu zaman para kaybedersiniz. CoinMarketCap’e göre SMLY (SmileyCoin) örnek alınarak son 24 saatte %640 arttı. Yeni yatırımcılar, SMYL’nin bu dalgalanma karşısında büyük karlar elde edebileceğini düşünebilir, ancak daha yakından bakıldığında, dalgalanmanın 2,700 dolarlık düşük bir işlem hacmi tarafından desteklendiği ortaya çıkıyor. Bu durumda, fiyat artışı tecrübesiz bir yatırımcının dikkatini çekme girişiminden kaynaklanmış olabilir.

 

YORUMLAR YAZ
Exit mobile version