ParaOnline

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet hibe kredisi almak için hibe kredisi veren kamu kurumlarına başvurmak gerekir. Tarım ve orman il ve ilçe müdürlükleri, KOSGEB ve kamu bankaları gibi kuruluşlardan finansman kredisi alınabilir. Sübvansiyonlu bir krediye başvurmak için 18 yaşında olmanız gerekir. Tarım ve hayvancılık sektörlerinde çalışacakların ÇKS belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Sübvansiyon kredisinden yararlanmak için, sübvansiyonun verildiği alanlarda faaliyetin yapıldığını Devlete kanıtlamak gerekir. Ayrıca, sübvansiyonlu krediler için başvuran kişilerin sigorta kapsamındaki diğer işleri yapmamaları gerekmektedir. Devlet, işletme ve yatırım kredileri adına, işletme maliyetlerini karşılamak ve verilen hizmetleri iyileştirmek için krediler sağlamaktadır.

Devlet Hibe (Teşvik) Kredisi Kimlere Verilir? 

Devlete destek kredisi başvurusunda bulunabilecek kişiler aşağıda sıralanmıştır:

Devlet Hibe Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni bir iş fikri bulan ve yeni bir işyeri oluşturacak olan girişimcilerin devletten kredi alabilmeleri için öncelikle KOSGEB tarafından desteklenen alanlarda iş fikrine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için KOSGEB web sitesinde desteklenen alanlar kontrol edilmelidir.

Daha sonra KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitim kursuna kayıt yaptırarak bu eğitimi tamamlayarak sertifika almaları gerekmektedir. Finansman sağlamak istedikleri iş fikri için bir iş planı hazırlamaları ve kendi işlerini kurmaları gerekiyor. KOSGEB’e başvurduktan sonra KOSGEB başvurusu ile olumlu sonuçlanırsa; işletmenin yaptığı masrafları karşılar. Hem geleneksel hem de gelişmiş başlangıç yardım programları kullanılabilir.

Bitkisel Ürün, Hayvancılık Ve Turizm Alanında Hibe Verilen İşletmeler Hangileridir?

İŞKUR Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Ülkemizde yeni bir işe başlamak üzereyseniz en iyi desteği KOSGEB’den alabilirsiniz. KOSGEB, oluşturduğu sponsorluk programının ilk şartı olarak katılımcıların “Girişimcilik Sertifikası” almalarını şart koşmaktadır. Bu belgeyi almak için başta İŞKUR olmak üzere birçok işbirliği yapılan kuruluşla protokol imzalamış ve eğitim desteği vermiştir. Burada işsizseniz ve İŞKUR’a kayıtlıysanız, İŞKUR size bu eğitimleri ücretsiz olarak sunacaktır.

Ayrıca bu eğitimi almak için çaba sarf eden genç girişimcilere günlük maaş ödenmektedir. Girişimcilik Sertifikanızı aldıktan sonra aşağıda sizlerle paylaştığım “Geleneksel Girişim Destek Programı” veya “İleri Girişim Destek Programı”ndan yararlanabilirsiniz.

Exit mobile version
Araç çubuğuna atla