• YARIM ALTIN
  7.812,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2780
  % -0,10
 • € EURO
  35,0611
  % 0,25
 • £ POUND
  41,7230
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4509
  % -0,22
 • РУБ RUBLE
  0,3614
  % -0,45
 • BITCOIN/TL
  2182011,694
  % 0,01
 • BIST 100
  10.165,52
  % 1,14

Kredi Kartından EFT Ve Havale İşlemi

Kredi Kartından EFT Ve Havale İşlemi

Kredi Kartından EFT Ve Havale İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Çoğumuzun cebinde veya cüzdanında bir bankanın kredi kartı vardır. Hatta bazılarımız birden fazla kredi kartı kullanıyor olabilir. Peki, bu kredi kartlarının özelliklerini yeterince iyi biliyor muyuz? Gelin bu yazımızda kredi kartından EFT ve havale işleminin nasıl yapıldığından bahsedelim.

EFT – Havale Nedir Ve Nasıl Yapılır

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması müşterilerine yani bize önemli faydalar sağladı. Bu faydalardan en önemlisi zamandan tasarruf olarak karşımıza çıkıyor. Online bir alışveriş sırasında ödemelerimizi kolayca ve hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. Yine aynı şekilde faturalarımızı evden çıkmadan zahmetsizce ödeyebiliyoruz. İnternet üzerinden satın aldığımız dijital platform üyeliklerimizi kolayca takip edebiliyoruz. Hatta herhangi bir faturamız için otomatik ödeme talimatı verebiliyoruz. Bunlara ek kredi kartımızdan limiti yeterli olması takdirde EFT ve havale yapabiliyoruz.

Öncelikle EFT ve havale arasındaki ince çizgiden yani farklarından bahsedelim. EFT İngilizce kökenli bir kelimeni kısaltılmış halidir. Kelimenin uzun hali Electronic Funds Transfer şeklindedir. Türkçeye ise Elektronik Fon Transferi şeklinde çevrilebilir. Havale de ise herhangi bir kısaltma veya İngilizce bir kelime yoktur. Ancak temelde ikisi de para göndermeye yarasa da yaptıkları işler küçük bir noktada ayrılıyor.

EFT yani Türkçesi Elektronik Fon Transferi bankalar ve hesaplar arası, cinsi fark etmeksizin para birimi transferi yapmanızı sağlayan sistemdir. Havale ise yine cinsi fark etmeksizin para birimi transferi yapmanıza olanak sağlayan fakat EFT’den farklı olarak sadece aynı bankanın farklı hesapları arasında yapılabiliyor. Yani havale aynı bankanın farklı şubelerindeki hesaplara para birimi transferi yapmanıza olanak sağlıyor. EFT ise banka ve hesap fark etmeksizin kredi kartınızın limiti yeterince olduğu takdirde dünyanın her yerine para birimi transferi yapabilmemizi sağlar.

Kredi Kartından EFT Ve Havale Nasıl Yapılır

Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması sayesinde artık neredeyse tüm bankaların mobil uygulaması ve internet sitesi var. EFT ve havale ATM’lerden yapılabildiği gibi bankaların mobil uygulamalarından veya internet sitelerinden kolayca gerçekleştirebiliriz. ATM’den yapacağımız işlemde kredi kartımızın yanımızda olması gerekir fakat diğer yöntemlerde fiziken yanımızda olması gerekmez.

EFT yaparken IBAN’ı girdiğimizde bizden karşı tarafın adını ve soyadını girmemizi isteyecek, bu her iki tarafın güvenliği için önemli. IBAN ve adı soyadı kısmı doğru girildiğinde işlemin ne zaman gerçekleşeceğini seçmemiz istenecek burada dikkat edilmesi gereken eğer işlemimiz fast işlemi değilse hafta sonu olmamasıdır. Hafta sonu ve akşam saat 17:00’dan sonra EFT yapılamıyor maalesef. Son olarak transfer yapmak istediğimiz tutarı girmemiz yeterli olacak.

Havalede ise işlem biraz farklı. Öncelikle havale yapacağımız bankanın şube kodunu ve hesap numarasını bilmemiz gerekiyor. Bu bilgilerden sonra standart olarak alıcı adı soyadı ve işlem tutarı kısmını doldurmamız takdirde havale işlemimizde kolaylıkla gerçekleşecektir.

 

YORUMLAR YAZ
Exit mobile version