• YARIM ALTIN
  7.952,00
  % 0,31
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1762
  % -0,17
 • € EURO
  34,9575
  % 0,02
 • £ POUND
  41,1434
  % 0,19
 • ¥ YUAN
  4,4445
  % -0,21
 • РУБ RUBLE
  0,3632
  % 2,26
 • BITCOIN/TL
  2222161,581
  % -0,15
 • BIST 100
  10.657,15
  % -0,18

Altın Sertifikası Nasıl Alınır?

Altın Sertifikası Nasıl Alınır?

İstanbul borsasında 21 Kasım 2022 tarihinde işlem görmeye başlayan, çok taze, çok yeni bir yatırım aracı; Altın Sertifikası. Altın Sertifikası nasıl alınır? Altın Sertifikası nedir? Altın; tarihin her döneminde değerini koruyan, adeta güvenli bir limandır. Riskinin az olması, pratik bir yatırım aracı olması, alım satım kolaylığı ve avantajları ile tercih nedeni olan altın ile ilgili olarak, ilan edilen, Altın sertifikası, vatandaşların kafasında soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir. Nasıl bir sistem olacağı merak edilmektedir.

 

Altın Sertifikası Ne Demektir?

 

Altın sertifikasının temel amacı özetle; yastık altı denen yatırımların ekonomiye dahil edilmesidir. Altın sertifikası nedir? Kamuyu Aydınlatma Platformunun ilan ettiği, fiziki olarak altına dönüşme imkanı da olan, her biri 0,01 gram olan altını temsil eden, vade olmaksızın ihraç edilebilen, 0,995 saflığa sahip olan sertifikalara altın sertifikası adı verilir.

 

Altın Sertifikası Alım Satımı Nasıl Olur?

 

Borsa İstanbul’da aktif olarak işlem görmeye başlamış olan, altın sertifikaları, ALTIN.S1 kod numarası ile satılmaktadır. Alım satım işlemleri nasıl olur? Yatırımcılar alım satımları, yetkili aracı kurumlar vasıtası ile, Borsa İstanbul’da her zaman aktif şekilde bir kısıtlama olmaksızın yapılabilmektedir. Sertifika alım satımlarında değerler arası farkın az olmasından dolayı, fazla bir komisyon alım satım durumu söz konusu olmamaktadır. Bu durumdan dolayı kısa vadeli yatırımlar olarak kullanılması da söz konusudur. Altın sertifikasında alım satım limiti var mı? Temelde minimum emir adedi 1 sertifikadır. Bir sertifikanın karşılığı 0,01 gram altına denk gelir. Bir kere de alınabilir olan sertifika 1 milyon TL’ye karşılık gelecek şekildedir. Sertifikalardan elde edilecek karlara karşılık olarak bir stopaj vergisi olmayacağı da yetkililer tarafından açıklanmıştır.

 

Altın Sertifikasının Fiziki Altına Çevrilmesi

 

Yatırımcılar, altın sertifikalarını ne zaman isterlerse, fiziki altına çevirme hakkına sahiptirler. Bu çevirme işlemi her bir sertifika karşılığı 0,01 gram fiziki altına denk gelmektedir. Darphaneye talep ettikten sonraki 4 iş gününde fiziki altın teslim edilmektedir. Altın sertifikası nasıl alınır sorusunun cevabı eşliğinde yapılması gereken; bu garantili, risksiz yatırımı değerlendirmek doğru olur mu? sorusunun kararını vermektir.

YORUMLAR YAZ