• YARIM ALTIN
  8.315,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0453
  % 0,03
 • € EURO
  36,0303
  % -0,05
 • £ POUND
  42,9373
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  4,5473
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3757
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  2128438,137
  % 4,82
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Başlıca Makro İktisat Teorileri

Başlıca Makro İktisat Teorileri

Keynesyen Ekonomi Teorisi

Keynesyen Ekonomi Teorisi, John Maynard Keynes tarafından ortaya atılmış bir ekonomik teoridir. Bu teoriye göre, ekonomi genellikle dengede değildir ve ekonomik krizlerin çoğu aşırı tasarruf oranları ve talepteki düşüşler nedeniyle meydana gelir. Bunun ana nedeni, işsizliğin artması ve tüketimin düşmesinin üretimi negatif etkilemesidir.

Bu teoriye göre, ekonomik krizlerin önlenmesi için devletin müdahalesi gereklidir. Bu müdahalenin yolu, hükümetin ekonomiye harcama yapması, vergi indirimleri yapması veya faiz oranlarını düşürmesi ile mümkündür. Bu sayede, tüketim artar ve bunun sonucunda istihdam artar, üretim artar ve ekonomi canlanır.

 • Keynesyen Ekonomi Teorisi, ekonomik krizlerin önlenmesi için devlet müdahalesinin önemini vurgular.
 • Aşırı tasarruf oranları ve talepteki düşüşlerin ekonomik krizlere neden olduğunu savunur.
Keynesyen Ekonomi Teorisi
– Ekonomik krizlerin önlenmesi için devlet müdahalesi gereklidir.
– Hükümetin ekonomiye harcama yapması, vergi indirimleri yapması veya faiz oranlarını düşürmesi gereklidir.
– Aşırı tasarruf oranları ve talepteki düşüşlerin ekonomik krizlere neden olduğunu savunur.

Monetarizm Teorisi

Monetarizm teorisi, ekonomik büyümenin en önemli faktörü olarak para arzını belirlemektedir. Bu teori, enflasyonun ana kaynağının para arzı olduğunu savunur. Monetaristler, para arzını doğru bir şekilde yönetmenin ekonomik istikrarı sağlamaya yardımcı olacağına inanırlar.

Monetarizm teorisine göre, enflasyonun kontrolü para arzı ile mümkündür. Ekonomik büyüme için para arzının sürekli olarak artması gerektiğine inanan monetaristler, enflasyonla mücadelede faiz oranlarını artırarak para arzını kontrol etmeye çalışırlar. Özellikle, merkez bankaları tarafından faiz oranlarının artırılması, para talebinin düşmesine ve böylelikle enflasyonun azaltılmasına neden olacaktır.

Monetarizm Teorisinin Özellikleri
1. Para arzı enflasyonun ana kaynağıdır.
2. Para arzının kontrolü ekonomik istikrarın sağlanmasına yardımcı olur.
3. Para arzını kontrol etmek için faiz oranları kullanılır.

Monetarizm teorisi, ekonomik kararların hükümet yerine piyasa güçlerine bırakılmasını savunur. Hükümet müdahalesinin ekonomik büyümeye zarar verdiğine inanan monetaristler, devletin ekonomiyi yönlendirmek yerine sadece para politikasıyla ilgilenmesi gerektiğini düşünürler. Bu şekilde, piyasanın doğal güçlerinin ekonomik büyüme için çalışacağına inanırlar.

 • Kısacası, monetarizm teorisi, ekonomik büyümenin ana kaynağı olarak para arzını görür.
 • Doğru para politikası kullanıldığında, enflasyonun kontrol altında tutulabileceğine inanılır.
 • Monetaristler, ekonomik kararların piyasa güçleri tarafından verilmesini savunur ve devlet müdahalesinden kaçınırlar.

Yeni Klasik Ekonomi Teorisi

Yeni Klasik Ekonomi Teorisi modern ekonomi teorileri arasında yer almaktadır. Bu teori, makroekonomik değişkenlerin fiyatları aracılığıyla etkilendiğini savunmaktadır. Yeni Klasik Ekonomi Teorisi, ekonomideki dalgalanmaların esas olarak teknolojik faktörler, vergi politikaları ve para arzındaki değişikliklerden kaynaklanan bazı şoklardan kaynaklandığını düşünmekte ve bu nedenle ekonomik politikaların genellikle işe yaramayacağını savunmaktadır.

Yeni Klasik Ekonomi Teorisi’nin temelinde, insanların gelecekteki fiyatları tahmin etmek için sağduyulu oldukları varsayımı yer almaktadır. Yani insanlar, kararlarını yalnızca bugünün fiyatlarına değil, aynı zamanda gelecekteki fiyatlara da dayandırmaktadırlar.

Bu teori aynı zamanda, ekonomik problemlerin hızlı bir şekilde çözümlenebileceğini savunur. Fiyat esnekliğine dayalı olan Yeni Klasik Ekonomi Teorisi’ne göre, piyasa dalgalanmaları, zamanla stabilize edilecektir.

Yeni Klasik Ekonomi Teorisi’nin Özellikleri
1. Makroekonomik dengesizliklerin ana nedenleri, teknolojik faktörler, vergi politikaları ve para arzındaki değişikliklere dayanmaktadır.
2. İnsanlar gelecekteki fiyatları tahmin etmek için sağduyulu davranmaktadırlar.
3. Ekonomik problemler hızlı bir şekilde çözülebilir.
YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.