• YARIM ALTIN
  7.808,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2771
  % -0,11
 • € EURO
  35,0953
  % 0,42
 • £ POUND
  41,7527
  % 0,46
 • ¥ YUAN
  4,4536
  % -0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3625
  % -0,14
 • BITCOIN/TL
  2185162,438
  % -0,04
 • BIST 100
  10.165,52
  % 1,14

Bayrak Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

Bayrak Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

Para piyasaları dahilinde birçok kavram mevcuttur ve bunlardan biri de bayrak formasyonudur. Peki bayrak formasyonu nedir? Bayrak formasyonu nasıl yorumlanır? Piyasalarda adını sık duyduğumuz bayrak formasyonu da birçok kavram arasında olup kimi zaman karıştırılmaktadır. Bayrak formasyonu, bir grafik oluşumdur ve yorumlanır. Bu yorumlama da belli kurallar ile yapılabilmektedir. En çok karıştırıldığı konu ise flama formasyonudur. En önemli farkı ise grafikte oluşturdukları şekiller olarak görülür. Her iki formasyonda oldukça hızlı formasyonlardır ve birbirine benzer dalgalanmalar ile ifade edilirler ve trend olan durumun aksi yönünde seyrederler.

 

Bayrak Formasyonu Ne Demektir?

 

Flama, bayrak, ayı bayrak, düşen bayrak, ters flama, coin bayrak gibi birçok formasyon türü mevcuttur. Bunların en önemlilerinden biri olan bayrak formasyonu nedir? Hızlı bir şekilde gerçekleşen, bu nedenle çok dikkatli gözlem isteyen, büyük yükselişlerin ardından hızlı bir şekilde kar ortaya çıkaran bir formasyon türüdür.

 

Bayrak Flama Formasyonu Ne Demektir?

 

Birçok kişi tarafından aynı gibi görünse de aslında aralarında farklar vardır. Bayrak flama formasyonu nedir? Piyasa trendlerinin ortasında yerini alan, trendler yavaşlasa da hareketin aynı yönde devam ettiği formasyonlardır. Trend düşüşte ise, düz çizgi olarak gözükür. ani ve net bir düşüş olursa da duraklama ile ortaya çıkmaktadır. Flama formasyonunda alt hatta kırılma olur. Bunun olması da formasyon sonlandı anlamı taşır. Sonlanma sonrası bayrak direğinin boyu kadar bir düşüş olması beklenmektedir. Kırılma olması için yüksek hacim gerekmesi de en önemli özelliklerinden biridir. Yüksek hacim olmadan oluşan kırılmalar yanıltıcı olabilmektedir. Bayrak ve flama formasyonları arasındaki en önemli fark ise; Flama formasyonunda üçgen, bayrak formasyonunda ise dikdörtgen şekli ortaya çıkar. Üçgen şekli flamayı andırdığı içinde adı flama formasyonu olmuştur.

 

Bayrak Formasyonu Yorumu Nasıl Yapılır?

 

Bayrak formasyonlarında trend dalgalanmaları grafikte dikdörtgen benzeri şekiller meydana getirir. Bayrak formasyonu nasıl yorumlanır? Bu dikdörtgen bayrakların üst çizgileri yukarı kırıldığında formasyon tamamlanmış olur. Bayrak direği uzunluk olarak ne kadar yüksekte ise yükselişte o kadar olacak demektir.

 

YORUMLAR YAZ