• YARIM ALTIN
  8.378,00
  % -0,49
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8725
  % 0,06
 • € EURO
  35,6726
  % -0,06
 • £ POUND
  42,4250
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  4,5173
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,3789
  % 1,33
 • BITCOIN/TL
  2180787,110
  % -1,26
 • BIST 100
  11.033,79
  % -0,50

Beyaz Altın İle Sarı Altın Arasındaki Fark

Beyaz Altın İle Sarı Altın Arasındaki Fark

 

Beyaz altın ile sarı altın arasındaki en temel fark, rengidir. Beyaz altının rengini değiştiren, içerisine çinko konulmasıdır. Sarı altın içinde ise bakır ve nikel gibi metaller kullanılır. Beyaz altın daha çok spor takıları tercih edenler tarafından tercih edilir. Sarı altın daha klasik giyim ve aksesuarlardan hoşlananların tercihidir. Giyilen kıyafete uyumluluğu açısından genç kesimin tercihi daha çok beyaz altından yana olmaktadır. Sarı altından yapılan en şık takılar arasında alyanslar, ilk akla gelenlerdir. Zincir kolyeler, bileklikler, nazar boncuklu ya da değerli taşlarla kombin edilerek tasarlanabilir. Beyaz altınları da alyanslarda görmek söz konusudur. Özellikle, erkeklerin tercihi daha çok beyaz altından yana olmaktadır.

Beyaz ve Sarı Altının Kombin Edildiği Takılar

Sarı altın ile beyaz altınların bir arada kullanıldığı takılar da son derece fazladır. Yüzük, kolye ve bilekliklerde iki farklı rengin harmonisi son derece şık ve özgün tasarımlardır. Sarı ve beyaz altın kullanımı yaşlara göre de değişir. İleri yaşta olan klasik giyimden hoşlanan hanımların tercihi daha çok sarı altından yanadır.

Fiyat olarak ta sarı altın ile beyaz altın arasında hiçbir fark bulunmaz. Sarı altın rengini vurgulayan bakır ise beyaz altına rengini veren de çinko olması iki tür mücevherin de saf halde olmadığının göstergesidir. Konulan metal alaşımlar altının değerini değiştiren unsurlardır. Beyaz altında altın, ağırlıklı metal olmak üzere; çinko, nikel ve çok az miktarda bakır da bulunur. Altın kullanımında bilinmesi gereken önemli hususlar da bulunur. Altın kullanımında direkt çamaşır suyuna temas ettirilmemesi önem taşır. Böyle durumlarda az da olsa renk kararması meydana gelebilir.

Göz Alıcı Mücevherler

Sarı ve beyaz altınları, çok kıymetli taşlarla da bir arada şık mücevher tasarımları olarak görmek mümkündür. Zümrüt ya da yakut gibi kıymetli taşlar ile altınlar, çok daha şık ve özgün model içeriklerine kavuşur. Altın üzerinde işçilik ne kadar fazla ise satıldığında değer kaybı da o denli fazla olacaktır. Altın, geçmiş zamanlardan bu yana en çok tercih edilen mücevherlerin başında gelir.

YORUMLAR YAZ