• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2180757,309
  % -4,96
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Beyaz Altın İle Sarı Altın’ın Farkı

Beyaz Altın İle Sarı Altın’ın Farkı

 

Altın, yüzyıllardır madeni paralar, mücevherler ve diğer süs eşyaları için kullanılan değerli bir metaldir. Altının rengi, alaşımda bulunan metal türüne göre belirlenir. Saf altın parlak sarıdır, ancak farklı renkler oluşturmak için diğer metallerle alaşımlanabilir. Beyaz altın, altının gümüş ve paladyum ile alaşımlanmasıyla oluşturulur. Bu metallerin eklenmesi, platine benzer renkte beyaz bir metal oluşturur. Sarı renksiz altın oluşturulur

Beyaz altın ile sarı renksiz altın arasındaki fark, beyaz altının altın ve gümüş alaşımından, sarı renksiz altının ise altın ve bakır alaşımından yapılmasıdır. Beyaz altın daha nadir olduğu için daha pahalıdır ve sarı renksiz altından daha yüksek altın içeriğine sahiptir.

Beyaz Altın ve Sarı Altın Özellikleri

Beyaz altın ve sarı renksiz altın, mücevherlerde kullanılan her iki altın türüdür. Ancak, birkaç yönden farklıdırlar. Altının rengi, karıştırıldığı metal türüne göre belirlenir. Saf altın parlak sarı bir renktir, ancak diğer metallerle karıştırıldığında farklı renklerde olabilir. Örneğin bakırla karıştırıldığında gül rengi, gümüşle karıştırıldığında ise açık gümüş rengi olur. Beyaz altın, saf altının nikel ve bakır ile karıştırılmasıyla yapılır.

Bakır ona sarı bir renk verir ve nikel ona beyaz bir renk verir. Bu karışım daha sonra beyaz bir renk vermek için rodyum gibi beyaz bir metalle kaplanır. Sarı renksiz altın, saf altının gümüş ve bakır ile karıştırılmasıyla yapılır. Gümüş ona sarı bir renk verir ve bakır ona kırmızı bir renk verir. Bu karışım daha sonra sarı bir renk vermek için altın gibi sarı bir metalle kaplanır.

En Büyük Fark Nedir?

Beyaz altın ile sarı renksiz altın arasında büyük bir fark vardır. Beyaz altın günümüzde altın ve gümüş alaşımından yapılırken, sarı renksiz altın sadece altındır. Bu, beyaz altının sarı renksiz altından daha az saf olduğu anlamına gelir. Altın ve gümüş alaşımı birbirine karıştırıldığında beyaz altın oluşur.

Alaşımdaki gümüş, altına beyaz bir renk verir. Bu alaşım daha sonra yüzük ve kolye gibi takılar oluşturmak için kullanılır. Sarı renksiz altın sadece altındır. Altınla gümüş karışmaz, bu yüzden sarı bir renge sahiptir. Bu altından yapılan takılar genellikle beyaz altından yapılan takılardan daha ucuzdur.

 

YORUMLAR YAZ