• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2078088,592
  % -1,19
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Bitcoin Borsalarında Emir Tipleri

Bitcoin Borsalarında Emir Tipleri

Bitcoin dünyada ve ülkemizde çok yaygın bir şekilde kullanılan Kripto para yatırım aracıdır. Kendi borsası bulunan Kripto para piyasasının kullanıcılara yönelik birçok uygulaması bulunur. Kripto para borsasının en önemli coini durumunda bulunan Bitcoin borsasının belli başlı emir tiplerinin olduğu kullanıcılar tarafından bilinir. Yatırımcılarının kendilerinin belirlediği Kripto para borsasında yer alan emir tipleride yatırımcılara kolaylık sağlayıcı bir şekilde işler. Kolaylıkla işlem yapma yetkisinin bulunduğu Kripto para borsasında yer alan belli başlı emir tipleri; Piyasa Emri, Piyasa Fiyatı, Limit Emir, Stop Emir, Piyasa Alıcı ve Piyasa Yapıcı şeklinde ifade edilir.

Piyasa Emri Ve Limit Emir 

Piyasa Emri: Kripto para borsasında en fazla uygulanan emir tipi olarak karşımıza çıkar. Bir Kripto para biriminin istenen zamanda alınıp satılması işleminie piyasa emri denir. İşlem sırasında fiyat girmenize gerek yoktur. Yatırımcı hemen paraya ihtiyaç duyuyorsa uygulayacağı emir piyasa emridir. Bitcoin borsası biran da çıkıp biran da düşebilir. Piyasa emrinin bu ani iniş ve çıkışlarda kurtarıcı olarak kullanıldığı bilinir.

Limit Emir: Bitcoin borsasında emir öncesi fiyat girilmesi gereklidir. Girdiğiniz fiyatın doğruluk payını teyit etmeniz gereklidir. Borsada girdiğiniz fiyattan alıcı yada satıcı bulunmazsa işleminiz gerçekleşmez. Çok dikkatli bir şekilde uygulanması gereken limit emir yatırımcılarına çok büyük bir imkanda sağlamış olur. Belirli bir işlem saatinin bulunmadığı Bitcoin borsası diğer borsalara göre yatırımcısına avantaj sağlar.

Stop Emir Ve Diğer Emirler

Stop Emir: Yatırımcının herhangi bir zaman aralığında oluşabilecek dalgalanmalara karşı durduran bir emir tipi olan Stop Emir; çoğu Kripto yatırımcısını zarar etmekten kurtarır. Borsada işlem yapma zamanınız bulunmadığı vakitlerde önceden verdiğiniz stop emirler Bitcoin borsasında sizin kârınıza olan bir emir tipidir. Stop emirler hemen işleme girmeyen emir tipleridir. Verdiğiniz Stop emire yaklaşan Kripto paranız ; piyasa emrine döner ve sizin istediğiniz fiyattan alım yada satım işlemi gerçekleşmiş olur.

Piyasa Alıcı ve Piyasa Yapıcı Emirler: Bu emir tipleri piyasanın hareketli kalmasını sağlamak için uygulanan emir tipleridir. Piyasa yapıcı emirde fiyat aralığının oluşması amaçlanır. Piyasa alıcı emirde ise oluşan fiyatların karşılanması için uygulanan emir tipidir.

 

 

YORUMLAR YAZ