• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2189038,136
  % -4,72
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

(E-CNY) Dijital Yuan

(E-CNY) Dijital Yuan

 

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve son derece merak edilen dijital yuan (E-CNY) konusu özellikle kripto para ile karıştırılması dolayısıyla hakkında bilgi sahibi olunması gereken bir konudur. Bu proje her şeyden önce PBoC olarak da adlandırılan Çin’in resmi bir kurumu olan Merkez Bankası tarafından doğrudan arkasında durulmaktadır. Bilindiği üzere Yuan Çin’in resmi para birimidir. Kabaca E-CNY’i bu para biriminin dijital hali olarak tanımlamak mümkündür. Sıklıkla dillendirilen ve popüler bir konu olan dijital bir biçim ile ödeme yapabilmeyi hayata geçirmek adına Çin Merkez Bankası bu alanda öncü olmak istemektedir. Bu projede tam olarak bu alanda çözüm üretmek için geliştirilen bir sistemdir. Global değerlendirildiğinde dünyada henüz hiçbir devletin hayata geçirmediği bu sistem genel bağlamda prestij açısından da Çin’e katma bir değer katacağı düşünülmektedir. Kripto paraların ve hali hazırda kullanılan banknot paraların yanında bu sistemin kullanılması hem teknolojik gelişmelere kayıtsız kalınmadığını hem de paranın dolaşımının daha serbest bir alana kaydırılması açısından son derece verimli olacaktır.

Neden E-CNY Kullanılacak?

 

Yuan’ın dijital formu merkez bankasının yapabileceği gibi özel banka aracılığı ile de dolaşıma sokulabilecek bir sisteme dâhildir. Tamamen serbest şekilde dolaşıma girebilecek ve kısıtlama getiren yasalardan muaf konumda olacağı öngörülüyor. Alipay, WeCaht uygulamalarından telefon aracılığı ile ödeme yapılması mümkün olacaktır. Tıpkı diğer para sistemlerinde mevcut olduğu gibi yatırım yapılabilecek, harcama yapılabilecek ve de transfer edilebilecek.

Dijital Yuan Projesi Kapsamları

 

E-CNY kesinlikle kripto paralardan biri olarak değerlendirilmemelidir. Özel veya kamu bankasında kullanılabilecek tamamen yasal bir para birimidir. Merkezi para sistemlerinde ve devlet güdümünde olması gibi teknik bağlamda kripto paralardan ayrılmaktadır. Bu sayede kontrolden uzak olmamakta ve blokchain zincirinden bağımsız çalışmaktadır. Diğer bir değişle bankacılık sisteminde dolaşımda bulunacak ve bu sayede tamamen legal bir alanda bulunmuş olacak. Yapılacak ödemeler, transferler vb. işlemlerde kişinin kimliği belirli bir şekilde gerçekleşecek. Gelişen ve değişen dünyaya adapte olmak adına kâğıt paranın yerine aynı sistemin sadece dijital olarak sirkülasyonda olması öngörülmektedir.

 

YORUMLAR YAZ