• YARIM ALTIN
  8.363,00
  % 0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0599
  % 0,15
 • € EURO
  36,0291
  % 0,02
 • £ POUND
  42,8953
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,5505
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3746
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  2106158,125
  % 1,22
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir?

GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa İstanbul’da hisse senedi alıp satar gibi gümüş alıp satılabilen, Gümüş Borsa Yatırım Fonu nedir? QNB Finansbank’ın ihracını gerçekleştirdiği borsa yatırım fonu ile, Gümüş Türk Lirası Borsa Yatırım Fonu kısa adıyla GMSTR; düşük alım satım aralığı olan, portföy çeşitlendiren, günlük olarak fiyat takibi çok kolay yapılabilen ve yatırım fonlarıyla kıyaslandığında daha düşük yönetim maliyeti olan Borsa Yatırım Fonlarından biridir. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası dahilinde işlemi yapılan, 999/1000 saflık derecesine sahip fiziki gümüşleri içeren, Gümüş Borsa Yatırım Fonu, yetkili aracı firmalar ve aracı kurum acentesine sahip tüm bankalardan veya internet bankacılığı sayesinde hisse senedi alım kadar kolay bir işlem sürecine sahiptir. Bu yatırımı yapmak isteyenlerin bilmesi ve incelemesi gereken temel ürün; gümüştür.

 

Gümüş Nedir?

 

En az altın kadar eski bir tarihe sahip olan gümüş nedir sorusunun cevabını bilmek bu konuda yatırım yaparken oldukça önemlidir. Binlerce senedir para, takı ve birçok farklı kullanımı olan gümüş, geçmişten beri hep altınla bir arada anılmıştır. Altına göre daha fazla bulunan ve altından daha düşük bir ısıda şekillendirilebilen bir maddedir. Tarih boyunca en önemli kullanım alanı takı dışında para olmuştur.

 

Borsa Yatırım Fonu Ne Demektir?

 

Fon olarak kendisine baz aldığı endeksin performansını, yatırım yapanlara yansıtma amacında olan ve de payları borsa dahilinde işleme alınan yatırım fonları, Borsa yatırım fonu nedir sorusunun cevabıdır. Kısa adı BYF olarak bilinir.

 

GMSTR Borsa Yatırım Fonu Ne Demektir?

 

GMSTR BYF olarak kısaltılan Gümüş Borsa Yatırım Fonu, Gümüşün kısa hali olan GMS ve Türk parasını temsil eden TR birleşim olarak GMSTR olarak anılır. GMSTR Borsa Yatırım Fonu nedir? Fon olarak borsada Finans Portföy Borsa Yatırım Fonu ismiyle işlem görür. Endeks baz alınır ve 15 saniyede bir yeniden hesaplanır. Gümüş fonu ilk kez 2012 senesinde borsaya katılmıştır. Fonu elinde bulunduran yatırımcılardan QNB Finansbank tarafından yönetim maliyeti olarak, sadece %0.47 gibi bir kesinti yapılmaktadır.

YORUMLAR YAZ