• YARIM ALTIN
  7.843,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5932
  % -0,63
 • € EURO
  35,0608
  % -0,54
 • £ POUND
  41,4471
  % -0,55
 • ¥ YUAN
  4,4935
  % -0,73
 • РУБ RUBLE
  0,3773
  % 2,07
 • BITCOIN/TL
  2117947,459
  % -1,57
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Instagram’da Takipçi Artırma Yöntemleri (20 Etkili Yöntem)

Instagram’da Takipçi Artırma Yöntemleri (20 Etkili Yöntem)

 

Sosyal medyaya yeni mi başlıyorsunuz ya da sadece online markanızı mı oluşturmaya çalışıyorsunuz? Muhtemelen Instagram’da nasıl daha fazla takipçi edinebileceğinizi merak ediyorsunuzdur.

Instagram takipçilerini etkili ve hızlı olarak nasıl artıracağınızı öğrenmek için sosyal medya uzmanı tarafından ele alınmış içeriğimize göz atın.

Instagram’da daha fazla takipçi kazanmak için 6 önemli adım

 1. Amacınızı Belirleyin

Etkili bir Instagram pazarlama stratejisine sahip olmak istiyorsanız, öncelikle düşünceli bir plan oluşturmanız gerekmektedir. Sosyal medyada başarılı olmak için net bir yol haritasına ihtiyacınız var.

Daha fazla Instagram takipçisi elde etmek harika bir başlangıç hedefidir. Amacınız, iş stratejiniz ve sosyal medya pazarlama hedeflerinizle uyumlu bir büyük planın parçası olmalıdır.

Daha fazla Instagram takipçisi istemenizin nedenlerini düşünün. Gerçekten neyi başarmayı umuyorsunuz? Belki şunları yapmak istiyorsunuz:

 • Marka bilinirliğini artırmak
 • Ürün satışlarını artırmak
 • Web sitenize trafik çekmek

Bu iş odaklı hedeflere odaklanmak, Instagram hesabınızın tutarlı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yeni profil ziyaretçilerine hitap eden ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanıza (ve bu kitlenin devamını getirmenize) yardımcı olacak ilgi çekici bir marka hikayesi anlatmanız gerekecektir.

 1. Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Kime ulaşmaya çalıştığınızla ilgili kendinize bazı sorular sorun:

 • Nerede yaşıyorlar?
 • Ne iş yapıyorlar?
 • Instagram’ı ne zaman ve nasıl kullanıyorlar?
 • Sıkıntıları ve zorlukları neler?

Bu soruların yanıtları, Instagram’da sizi takip etme olasılığı en yüksek olan kişilerle bağlantı kurmak için içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, kitlenizin uzun vadede ilgisini çekecek içerikleri tutarlı bir şekilde sunmanıza da yardımcı olacaktır.

 1. Tutarlı Bir Marka Hikayesi Oluşturun

Belki de ürününüzün nasıl yapıldığını göstermek istiyorsunuz. Ya da bir çalışanın bakış açısını paylaşarak markanızı daha insanileştirebilirsiniz. Müşterilerinizin yaşam tarzını veya başarılarını sergileyen bir marka, istek uyandırır.

 

Hedefiniz ne olursa olsun, tutarlı bir marka sesi, kişiliği ve görünümü sağlamak önemlidir.

Instagram’daki gönderileriniz, hemen tanınabilir olmalıdır. Instagram profilinizi bir bütün olarak düşünün ve ana akışınızın görünümüne ve hissine tam olarak uyan içerikleri paylaşmaya özen gösterin. Eğer ana akışınıza uymayan içerikler paylaşmak isterseniz, bunları Instagram Hikayeleri üzerinden paylaşabilirsiniz.

Ürünleriniz aynı görünmek zorunda değil. Ancak @balaklava_top yaptığı gibi, ızgaranıza tutarlı bir görünüm ve his kazandırmak için belirli bir tarz kullanabilirsiniz.

 1. Aramalarda Görünmek İçin Anahtar Kelimeler Kullanın

Instagram’da keşfedilmek istiyorsanız, insanların sizi önce kelimeler ile bulmaları gerekir. Ancak Instagram’da arama sonuçlarına katkıda bulunan iki ana alan bulunmaktadır:

 • Adınız
 • Kullanıcı adınız

Kullanıcı adınız Instagram’da sizi tanıtan isminizdir. Diğer sosyal medya platformlarında kullandığınız kullanıcı adıyla tutarlı olmalıdır, çünkü bu insanların sizi kolayca bulmalarına yardımcı olur.

Ayrıca, markanızın adını veya insanların sizi ararken kullanabilecekleri farklı bir versiyonunu kullanmak da önemlidir.

Adınız 30 karaktere kadar istediğiniz herhangi bir şey olabilir. Anahtar sözcük kullanmak istemeyebilirsiniz ancak en alakalı anahtar sözcüğünüzü ad alanına eklemek sizi bulmalarını kolaylaştırabilir.

Örneğin, seyahat yazarı Birten (@seyahatimgeldi) Instagram isminde “seyahat” anahtar kelimesine yer veriyor. Artık seyahat içeriği kişiler tarafından bulunma olasılığı daha yüksek.

 1. Muhteşem Instagram Akışı Tasarlayın

Bu adım önemsiz gibi görünebilir ama Instagram’da takipçi kazanma sürecinde kritik bir öneme sahiptir. Instagram ızgaranızdaki her gönderi yüksek kaliteli ve görsel olarak çekici olmalıdır. Profilinizi ziyaret eden yeni kullanıcılar, içeriklerinizin daha fazlasını görmek istemeli ve sizi takip etmeye karar vermelidirler.

 1. İlgi Çekici Uzun Başlıklar Yazın

Instagram görsel bir sosyal medya platformudur ama harika Instagram altyazıları daha fazla erişim ve etkileşim elde etmenize yardımcı olur.

İşte akılda tutulması gereken bazı temel stratejiler:

 • En önemli kelimeleri öne koyun: Resim yazısı 125 karakterden uzunsa, kullanıcıların tamamını görmek için “devam” seçeneğine dokunması gerekir. Bu ekstra dokunuşa ilham vermek için bu ilk sözcüklerden en iyi şekilde yararlanın.
 • Bir soru sorun: Bu, kitlenizin yorum bırakmasını kolaylaştırır. Bu artan etkileşim, hesabınızın daha fazla kişi tarafından görülmesine yardımcı olacaktır.
 • Emoji kullanın: Emoji biraz çeşitlilik katar ve başlığınızı daha cazip hale getirebilir. Sadece bu emojileri doğru kullandığınızdan emin olun!
 • Farklı başlık uzunlukları deneyin: Verilerimiz, uzun altyazıların etkileşimi artırma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor ancak görseller kendileri için konuştuklarında ultra kısa altyazılar da çok etkili olabilir.

Ömür Akkor’un mutfak arkasında kayda aldığı ilgi çekici görsellere eklediği açıklamalar “devam”a tıklamaya ve ardından aynı tarifi yapmaya teşvik ediyor.

 1. Şifresiz Instagram Düşmeyen Takipçi Satın Alın

Instagram düşmeyen takipçi hizmeti, bir Instagram kullanıcısının hesabındaki takipçi sayısını artırmak amacıyla sunulan bir çözümdür. Juntire.com’un bu hizmeti sayesinde, seçilen takipçi adet sayısına göre hesabınızın takipçi sayısı artar.

Düşmeme garantili takipçiler, hesabı takip etmeye devam ederler ve bu nedenle takipçi sayısının azalması gibi bir sorun yaşanmaz. En önemlisi, Juntire.com, müşteri güvenliğini ve hesap güvenliğini ön planda tutar ve kullanıcıların şifre bilgilerini talep etmez. Bu sayede, hesabınız güvende kalır.

Ayrıca Juntire.com, Instagram beğeni satın alma gibi farklı hizmetler de sunar. Bu hizmetler, hesabın büyümesini ve etkileşimini artırmak için ihtiyaca uygun çözümler sunar.

 1. Instagram Hikayelerini Bolca Kullanın

Daha fazla Instagram takipçisi istiyorsanız, Instagram Hikayelerini aktif bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Her gün yarım milyar Instagram hesabı Hikayeler’i kullanıyor ve en çok görüntülenen Hikayeler’in %45’i işletmeler tarafından oluşturuluyor.

 1. Öne Çıkan Hikayeleri Kullanın

Bir Instagram Hikayesi oluştururken büyük bir çaba harcadınız ve 24 saat sonra kaybolmasını istemiyor musunuz? Öne çıkan Hikayeler, profilinizi ziyaret eden kişilere markanızı tanıtmanın mükemmel bir yoludur. Bu nedenle, yeni profil ziyaretçilerine sizi neden takip etmeleri gerektiğini göstermek için bu önemli anları değerli bilgiler ve içeriklerle doldurmalısınız.

Öne çıkan içeriklerinizdeki kapak fotoğraflarını da kişiselleştirmeyi unutmayın. Örneğin aşadaki örnekte vegan bir marka kimliğini ve yaklaşımını özel yeşil vurgularla sürdürüyor.

 1. Düzenli İçerik Paylaşın

Mevcut takipçileriniz sizi içerik görmek istedikleri için sizi takip ettiler. Bu nedenle, istediklerini vermeye devam edin!

Kullanıcılar gönderilerinizle etkileşimde bulunduğunda, bu etkileşimler Instagram’ın algoritmasına içeriğinizin değerli olduğunu gösterir. Bu etkileşimler daha sonra erişiminizi artırabilir. Bu nedenle, mevcut takipçilerinize etkileşime girebilecekleri harika içerikler sunmak, yeni Instagram takipçileri kazanmanıza yardımcı olabilir.

Ne sıklıkla gönderi paylaşmalısınız? Analizlerimize göre, haftada 3-7 kez arasında gönderi paylaşmanız önerilir.

 1. Gönderileri Doğru Zamanda Paylaşın

Instagram artık kronolojik bir akış kullanmıyor, ancak zamanlama hala önemlidir.

Instagram’da en iyi paylaşım zamanı listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 1. Yeni Takipçilere Ulaşmak İçin İlgili Hashtagler Kullanın

Ne yazık ki, Instagram gönderilerinizin metni aranabilir değil ama hashtag’ler aranabilir. Hatta kendi marka özel hashtag’lerinizi oluşturabilirsiniz.

İlgili hashtag’ler, insanların içeriğinizi bulmalarına yardımcı olabilir. Instagram kullanıcıları hashtag’leri takip edebilirler. Bu da, hashtaglenmiş içeriğinizin henüz hesabınızı takip etmeyen kişilerin akışlarında görünebileceği anlamına gelir.

 1. Konumunuzu Etiketleyin

Gönderinizin veya hikayenizin konumu açıksa, bir konum etiketi eklemek faydalı olabilir. İnsanların içeriğinizi Instagram’da bulmasını kolaylaştırır. İşletmenizin fiziksel bir konumu varsa, o konumu etiketlemek ve müşterileri de aynısını yapmaya teşvik etmek iyi bir fikirdir. Kullanıcılar daha sonra bu konuma tıklayabilir ve mağazanızdan, restoranınızdan veya ofisinizden gönderilen tüm fotoğrafları ve hikayeleri görebilirler.

 1. İlgili Kullanıcıları Etiketleyin

Gönderilerinizde veya hikayelerinizde öne çıkan Instagram kullanıcılarını etiketlemek kolaydır. Başlığınızda @-bahsetmeyi veya gönderide Instagram’ın etiketleme işlevini kullanmanız yeterlidir. Kullanıcılar etiketlendiklerinde bilgilendirilir, böylece etiketler onları gönderiyle etkileşim kurmaya ve gönderiyi paylaşmaya teşvik eder.

 1. Başkalarını Sizi Etiketlemeye Teşvik Edin

Instagram hesabınızı yeni bir hedef kitleye tanıtmak için diğer Instagram kullanıcılarından sizi etiketlemelerini istemek iyi bir stratejidir. Biyografiniz bu tür istekler için harika bir yer olabilir. İnsanları sizi Instagram’da etiketlemeleri için teşvik etmek, yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olabilir.

 1. Instagram Profilinizi Diğer İletişim Kanallarınızda Paylaşın

Instagram hesabınızı diğer sosyal medya ağlarınızda ve iletişim materyallerinizde paylaşarak mevcut takipçilerinizi Instagram’a yönlendirebilirsiniz. Ayrıca, Instagram gönderilerinizi blogunuzda ve web sitenizde göstermek, yeni takipçiler çekmek için etkili bir yöntem olabilir.

 1. Influencer Pazarlama Yapın

Tüketicilerin %60’ı, güvendikleri bir fenomen tarafından tanıtılan bir markayı Instagram’da takip etmeyi düşündüklerini belirtiyor. Bu nedenle, influencer pazarlama yaparak etkileyici Instagram hesapları aracılığıyla daha fazla takipçi kazanabilirsiniz.

 1. Instagram Canlı Yayın Ortak Çalışmalarını Deneyin

Canlı video giderek daha popüler hale geliyor ve Instagram bu trendi takip etmek için harika bir platform sunuyor. İlgilendiğiniz bir konuyla ilgili başka bir kullanıcıyla birlikte canlı bir video düzenlemek, daha fazla takipçi çekmek için etkili bir yoldur.

 1. Hikayelerdeki Etkileşim Özelliklerini Kullanın

Instagram hikayeleri anketler, sorular ve sohbet çıkartmaları gibi etkileşimli özellikler sunar. Bu özellikleri kullanarak takipçilerinizle etkileşim kurmak ve onları içeriğinize dahil etmek kolaydır. Bu, takipçilerin ilgisini çekmek ve yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olabilir.

 1. En İyi Yorumlarınızı Sabitleyin

Instagram’ın az bilinen özelliklerinden biri, her gönderi için en fazla üç yorumu sabitleme yeteneğidir. Bu özellik, Instagram’da daha fazla takipçi kazanma planınızın bir parçası olarak kullanılabilir.

Eğer bazı yorumlar özellikle çok fazla etkileşim alıyorsa, bu yorumları sabitleyebilirsiniz. Bu, gönderilerinizdeki sohbeti yönetmenize ve daha fazla etkileşim fırsatı yaratmanıza yardımcı olabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.