• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2082916,523
  % 0,81
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Ons Altın İle Gram Altın Arasındaki Fark

Ons Altın İle Gram Altın Arasındaki Fark

Bankacılık sektöründe öne çıkan yatırımlardan biri olan altına olan güven hiç bitmiyor, ancak merak edilen de bir konu var; Ons Altın ile Gram Altın arasındaki fark nedir? Günümüz teknolojisi düşünüldüğünde online olarak bankacılık işlemlerinin ve yatırımların yapılıyor olmasına rağmen altın alımı gelenekselde de bankacılık sisteminde de devam etmektedir. Hatta altın rekabetinde bankalar kuyumcuların önüne geçmeye bile başlamış durumdadır. Bankalarda yapılan işlemlerin büyük bölümü gram altın üzerinden ilerlese de, Ons altın ve gram altın olarak yapılan işlemlerde aynı sonuçlar alınmamaktadır. Bu durumda yatırımcılar da Ons altın mı gram altın mı? diye düşünmektedirler.

 

Gram Altın Ve Ons Altın Ne Demektir?

 

1 gram altın olarak temsil edilen değere gram altın denmektedir. İstanbul Altın Rafinerisinde tescilli bir markadır. 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 gram üretilmektedir. Saflık derecesi ise 995 ya da 999.9’dur. Garantisi olan altın külçeleri olarak bilinirler. Tasarlanıp, çeşitli formlarda üretilmesi, kullanımını kolaylaştırmak amacıyla yapılmaktadır. Ons altın nedir? Ons Altın ise; Aslen sembolü OZ olan bir kütle birimidir. Değerli maden ve taşların (gümüş, altın, yakut, elmas gibi) fiyat hesaplamasında kullanılır. Ons altın 31.10 has altın anlamı taşır. Bu dünya genelinde bu şekilde değerlendirilir. Türk lirası olarak gram altının fiyatını hesaplarken ons altın kullanılır. Devamında da çeyrek ve yarım gibi altınların fiyatları ortaya çıkar. Gram altın ve ons altın arasındaki en önemli fark budur demek, yanlış olmaz.

 

Gram Altın Mı? Ons Altın Mı?

 

Gram altın için sadece Türkiye koşulları baz alınarak, Türkiye’deki değişimler ve hareketler belirleyici olurken, Ons altın tüm dünya yatırımcıları ve merkez bankalarını ilgilendirir. Global olarak global platformlarda işlem görür. Ons altında olan değişimler ve hareketler, gram altına etki eder ama çok büyük ve sert bir etkisi olmaz. Ons altın ile gram altın arasındaki fark için temel olarak yukarıdaki bilgiler geçerlidir. Bunlara ek olarak özetle şu söylemek gerekir; Ons altında yaşanan değişim ve hareketler gram altınla kıyaslandığında çok daha kalıcılık gösterir. Buna bağlı ve doğal olarak kazanç ve getiri oranı da çok daha iyi olabilmektedir.

YORUMLAR YAZ