• YARIM ALTIN
  7.952,00
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2175
  % 0,11
 • € EURO
  34,9696
  % 0,34
 • £ POUND
  41,0950
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  4,4484
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3602
  % 2,56
 • BITCOIN/TL
  2200293,653
  % 0,15
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Ons Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Ons Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

 

Bir ağırlık birimi olarak kullanılan ons, altın ile ilgili olarak ülkemizde kullanılan bir terimdir. Bu kapsamda ons altın hesabı ile ilgili sorular gün geçtikçe yatırımcıların aklını kurcalamaktadır.

Ons altın, bir altın birimi olarak daha çok dünya çapında temsilcilik göstermektedir. Hesaplamaları ve yatırımları da bu kapsamda değişiklik göstermektedir. Ülkemizde de standart bir ölçü birimi olmasa da özellikle ons borsası üzerinde gerçekleşen değişikliklerin dana kalıcı olması sebebi ile tercih edildiği söylenebilir.

Ons Altın Nedir?

Borsa ile ilgilenen veya altın yatırımları konusunda işlemler gerçekleştirenlerin sıkça duyduğu bir terim olarak ons altın, gram altının Türk lirasındaki karşılığı olarak kullanılmaktadır. Yani direkt olarak gram altın değerini yansıtmasa da genel altın borsasındaki altın fiyatlarının Türk lirasına yansıması adına önem teşkil etmektedir.

Bu anlamda ons altın birimi kullanılarak önce piyasa üzerinden gram altının Türk lirasına karşı değeri hesaplanmaktadır. Ardından çeyrek ve yarım altın hesaplamaları da bu altın birimine göre gerçekleştirilmektedir.

Altın fiyatlarının da merkez bankaları tarafından belirlendiği düşünülürse, ons altın özellikle bu bankaların sıklıkla kullandığı bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ons Altın Nasıl Alınır?

Altın piyasası ile ilgili olarak bilinen ons altın, has altın karşılığındadır. Bundandır ki birimi, Türk lirası karşısında hesaplanması adına önemlidir. Ons altın aslında hem fiziki olarak hem de bankalar üzerinden alınıp satılabilmektedir. Bu anlamda bankadan ons altın nasıl alınır?

Bankadan ons altın almak için, öncelikle hangi bankaların bu konuda yetkili olduğunun veya işlem gerçekleştirdiğinin bilinmesi gerekiyor. Ülkemizde çoğu özel ve devlet bankası ons altın hesabı açmanıza yardımcı olmakta ve işlemlerinizi yürütmektedir.

Size uygun bir banka seçtikten sonra yapmanız gereken ons hesabı açılması talep edilerek ons altın işlemlerinin buradan takip edilmesidir. Bu anlamda yatırımcılar genelde ons altın birikimlerini bankadan yaparken bazen de birikimlerini ons altına dönüştürmeyi ve bu piyasa üzerinden işlem görmesini sağlamayı tercih edebiliyorlar.

Bu anlamda yatırım yapmak isteniyor, peki, hangi bankalar ons altın satıyor? Ülkemizde çoğu devlet bankasının ons altın işlemlerini desteklediğini ve yatırımcılara yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

YORUMLAR YAZ