• YARIM ALTIN
  7.804,00
  % -0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2935
  % -0,05
 • € EURO
  35,1132
  % 0,47
 • £ POUND
  41,5360
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  4,4524
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3530
  % -2,77
 • BITCOIN/TL
  2172765,175
  % -0,36
 • BIST 100
  10.165,52
  % 1,14

Piyasa Trendleri Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir? 

Piyasa Trendleri Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir? 

Kripto para piyasasında ayı tuzağı ve de boğa tuzağını bilmek için ilk olarak piyasa durumlarına hâkim olmanız gerekiyor. Bu açıdan piyasa özel oluşumu, finansal sayfaların anlık durumlarını ifade etmektedir. Trend halleri alt veya yüksek doğrultuda olabilecek gibi az ve yavaş bir halde de olabilir. Piyasa durumunu ya da farklı bir davranışla market miktarını etkileyen pek çok katman bulunmaktadır: Bunlar ekonomik sebeplerle olabilecek gibi, finans durumları dışında olabilecek gelişmelerle de alakalıdır.

Beklentiler ve yatırımcı durumları, dünyada ekonomi benzeri gibi durumlar finans hayatından kaynaklanan hareketler iken; iç ve dış durumlarda alınan durumlar, dünya çapında anlaşmalar, doğal felaketler bide üstüne örf ve adetler finansal durumlar dışında olan ama trend halinin seyrini ortaya koyan faktörlerdir.

Ayı Tuzakları 

Fiyat durumlarının artışın sahip olduğu boğa zamanlarda yaşanan dalgalanmaların ya da yapılanların sanki ayının baş durumu olarak adlandırılması durumudur. Yaşanan korku satışları her yerde ‘ayı sezonu geldi’ sözlerine sebep olurken tecrübesiz yatırımcıların panik durumları satış çoğunluğunu yükseltirken kısa zamanlı fiyat düşüşlerini beraberinde çoğaltır. Bu durum boğada çoğunlukla bekleyen kişilerin daha az maliyetle mal halletme imkânı yaratır.

Volatilitenin başkan olduğu zamanda panik satışı yapan alıcılar ellerindeki parayı daha yüksek miktara satamadan portföyünden dışarı atar. Piyasa meşhurlarının çeşitli ve sabit zaman içinde yapmak istediği değişimler ise yaptırımlarını göre boğa veya ayı piyasası ismiyle adlandırılır. Boğa trendinin aksi olan bearish yani ayı tuzakları ise bilinen malın emtia ya da yatırım kolunun genel isminde düşüş adını ifade eder. Piyasadaki işlem durumlarında satışlar alımlarda daha çoktur. Stop durumlarının yanına uzman olmayan yatırımcıların da itmesi ile panik durumları beraberinde olur.

Boğa Tuzakları 

Yatırımcılarının piyasadaki azalmaları beraberinde alım için süper vakit olduğunu düşünerek atak etmesine yol gösteren tuzaktır. Yoksa piyasa önümüzdeki zamanda alım durumundaki noktanın da aşağısına inmesiyle düşüş ortaya çıkması olur. Fiyatlardaki durmadan kırılan direnç durumları yatırımcıyı zarara çekmiştir. Ardı sıra yaşanan sayıların tersine azalması ayı piyasasının peşi sıra niteliğindedir. Boğa cezasını kestirmek zor olarak derin analiz ister. Yani düşüş durumunun ardı sıra hızlı bir fiyat yükselişi olması boğa tuzağını peşinde çıkarabilir.

Art arda olacak düşüş dışında hızlı artış ve peşinde fiyatlar sayısınca tekrar tersine çıkması ile yeşil bölgeli pozisyonda boğa durumunun yapılışıdır. Piyasa durumunun olumlu halinde değerlendirildiği, söz olan malın, yatırım durumunun veya kripto madenin sürekli düşünüldüğü yükseliş durumudur. İyimser gelişlerin hâkim olabildiği, pozitif durumların yaşandığı piyasa güven halinin hakim olabildiği bu zaman hali  (boğa piyasası) örneğidir. Fakat küresel ve geniş durumlu dış hallerin de etkili olabildiği piyasalarda bazen boğa zamanların da bir takım azalmalar veya düzeltmeler olabilir.

 

YORUMLAR YAZ