• YARIM ALTIN
  7.877,00
  % 0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2926
  % 0,18
 • € EURO
  34,9501
  % 0,20
 • £ POUND
  41,0685
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,4515
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3605
  % 0,15
 • BITCOIN/TL
  2177807,622
  % -1,24
 • BIST 100
  10.479,16
  % -1,86

Piyasada Hileli Altın Artışa Geçti

Piyasada Hileli Altın Artışa Geçti

 

Döviz kuruyla beraber artışa geçen altın fiyatları bir dolandırıcılığın ortaya çıkmasına neden oldu. Eskiden daha az olan altın ayarı oynanması şimdilerde artan altın fiyatlarından dolayı rağbet görüyor. Normal ayarını fazla olarak gösteren sahtekârlar böylece sattıkları tek bir altın üzerinden haksız yere kazanç elde ediyorlar.

İşin Uzmanı Anlattı

Bingöl ili Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Devran kendisinin başına böyle bir dolandırıcılığın geldiğini ifade etti. Özellikle ayarı düşük çeyrek altınların altın piyasasında çokça yer aldığını ifade eden Devran kendi başına gelen olayı da ayrıntılı olarak açıkladı. Bu işin uzmanı olarak kendisinin de tuzağa düştüğünü ifade eden Başkan kendisine yakın zamanda altın satmak için iki bayanın geldiğini belirtti. İki bayandan toplamda 4 adet tam altın satın aldığını açıklayan Devran sonrasında altınlarının gramajlarında azalma olduğunu anladığını ifade etti.

Bu tip altın dolandırıcılığının son zamanlarda artan altın fiyatlarından dolayı arttığını açıklayan Bingöl ili Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Devran’ın altın alacaklara da önemli tavsiyelerde bulundu. Tanıdığının ve uzun zamandır alışveriş yaptığının kuyumculardan altın satın almanın dolandırılma açısından önüne geçeceği ifade eden Devran gramaj hilesinin de oldukça zor anlaşıldığını belirtti. Çeyrek altınlarda fazlaca yapılan gramaj hilelerinin ancak altının yere atınca gelen sesinden anlaşılabileceğini de ekledi.

Altın Alacaklar Dikkat Edin

Altınlarda fiyatları etkileyen gramaj farklılıklarından dolayı oynana altınlarda yapılan tuzağın çok zor anlaşıldığı işin uzmanları tarafından ifade edildi. 22 ayar olarak öne sürülen tam altınların eksik ayarlarda olduğu ve satın alanların ise en az 1.000 TL civarında zarara uğradığı şu zamanlarda dikkatli olunmasının önemi bir kez daha yinelendi.

Tam, yarım ya da çeyrek altınlarda yapılan işçilikle düşürülen ayarlardan kâr eden dolandırıcıların tek bir altın üzerinden kazandıkları paralar ve süregelen dolandırıcılığın önünün kesilmesi için detaylı araştırmaların yapılmasının önemi vurgulandı. Düğün yapacaklar ya da yatırım amacıyla altın alacak vatandaşların da tanıdıkları kuyumcuların önemini vurgulana Yaşar Devran kendisine yapılan dolandırıcılığı anlatarak vatandaşları uyardı. Artan altın fiyatlarından sonra böyle düzenbazlıkların da çoğaldığı ve halkın dikkatli olmasına yönelik uyarılar devam ediyor.

YORUMLAR YAZ