• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2219235,614
  % -0,02
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Altın MI Dolar Mı Almak Karlı

Altın MI Dolar Mı Almak Karlı

 

Yatırım yapmak isteyenler için sürekli birkaç soru akıllarını kurcalar. Bu sorular yatırım dediğimiz zaman yatırım yapmak isteyenlerin akıllarına altın ya da döviz almak mı kar ettirir gibi sorular geliyor. Atın, dolar, Euro, kripto para denilince yatırım konusunda uzmanların görüşleri vardır. Ekonomistler bu konuda birçok görüşe sahiptir.

Dolar almak kar Ettirir Mi?

Bir süre önce en hızlı şekilde artan döviz özellikle dolar kuru birçok kişiye fayda sağladı. Özellikle bankalarda döviz hesabı olanlar hesabını dolar olarak tutanlar ciddi manada kar ettiler. Ancak gerçek şu ki dolar arttığı oranda aynı hızla düşüşte yaşayabilir. Bu durumda kişi tüm birikimini yatırım olarak dolara yatırması ticari manada hızlı kar ettirecek konu olabilir. Bu yüzden de döviz kısa vadeli kar elde etmek isteyenler için yatırım aracı olabilir.

Altın Mı Dolar Mı Tercih Edilmelidir?

Geçmişten gelen bir maden olan altın ziynet eşyası olarak kadınlar tarafından kullanılmaktaydı. Hem takı olarak hem de birçok obje olarak altın madeni kullanılmaktaydı. Güvenli olarak yıllardır tercih edilen altın şimdilerde yine tercih edilmeye devam ediliyor. Bunun nedeni ise altın her ne kadar aralıklarla düşse de yine de yükseliş konusunda kontrollü olarak devam ediyor oluşudur. Altın tercihi ülkemizde her zaman daha çok tercih edilmiştir. Dolar ya da herhangi bir yabancı para genel manada tercih edilmesi yatırım amacıyla oldukça fazla tercih konusu değildir. Ancak bunun nedeni sürekli değişkenlik gösteren kurdaki farklılıklardır.

Artık bankalarda altın hesabı açılması ile birlikte kişiler güvenlik konusunda da sorun yaşıyor.  Ekonomistler altın ya da dolar konusunda yatırım yapmak isteyenlere sadece kurdaki gelişmelerin yine bu seyirde devam edeceğini dolar almak için doğru zaman olduğunu belirtti. Ekonomistler uzun vadeli olarak yatırım düşünenler için ise altın konusunda yatırım yapabileceklerini belirtti.

Dolardaki Bu Durum Ne Kadar Devam Edecek?

Dolar kuru bu günlerde durağan bir zaman yaşamaktadır. Yılbaşı’na kadar bu durağanlığını koruyacağı ortak bir karar olsa da ancak dolar konusunda altın gibi bir stabil olma durumu her zaman net değildir. Dünyadaki herhangi bir olay kurdaki hareketliliği her zaman etkiler. Bu yüzden kurdaki durumun her an değişebileceği ve ne zamana kadar bu seyirde devam edeceği kesin olarak bilinmez.

 

YORUMLAR YAZ