• YARIM ALTIN
  8.347,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0574
  % 0,12
 • € EURO
  36,0264
  % 0,01
 • £ POUND
  42,8964
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  4,5497
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3757
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  2127670,578
  % 2,47
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Altın Piyasası Nasıl İşler?

Altın Piyasası Nasıl İşler?

 

Özellikle kısa vadeli yatırım amaçlayan kişiler, altın borsası üzerinden işlem yapmaktadırlar. Peki, devamlı iniş çıkış yaşanan altın borsası nasıl çalışır?

 

Altın borsası, belirli bir açılış ve kapanış saati üzerinden işlemlerine devam etmektedir. Bu kapsamda yaşanan dalgalanmalar ile yatırımcılar planlamalarını yapmak ve kâr zarar durumlarını hesaplamakta gerekli durumlarda ileriye dönük planlamalar ile altına yatırım yapmakta veya çekilmektedirler.

 

Altın Borsası Kaçta Açılır? Kapanır?

Altın borsasının çalışma saatleri mevcuttur. Öncelikle ülkemizde piyasa saat 09.30 itibarı ile açılmakta ve işlemler bu saate göre başlamaktadır. Bu saten itibaren borsa üzerindeki altın ile ilgili düşüşler ve yükselişler meydana gelmektedir. Bu işlemler saat 13.00’ a kadar sürmektedir.

 

Saat 13.00 ardından altın piyasasında yaklaşık 2 saat kadar bir kapanış olmakta ve 15.00 itibari ile piyasa tekrar açılmakta, dalgalanmalar aynı şekilde devam etmektedir. 15.00 ile açılan piyasa da saat 17.15’ te kapanarak gün sonuna ulaşılmaktadır.

 

Bu kapsamda sadece Türkiye borsasında geçerli olan bu saatlerin bitiminin ardından sırası ile şu ülkelerdeki altın borsaları birbirinin peşi sıra işlem gerçekleştirmektedir; Londra, ADB ve Uzakdoğu. Birbirinin kapanış sürecini takip eden ve ardından açılan bu piyasalar ile dünya çapında olarak altın piyasası üzerindeki işlemler, artışlar ve düşüşler 24 saat boyunca durmaksızın devam etmektedir.

 

Altın Fiyatlandırması

Altın borsası çalışma prensibi de fiyatlardaki düşüş ve yükselişlere bağlıdır. Altın neye göre düşer? Altın, ülkemizde enflasyon ve dolar kuru üzerinden düşüş göstermektedir. Bu anlamda enflasyon ve dolat değer olarak azalırsa altında da azalma görülmektedir. Bununla birlikte altın neye göre yükselir? Yine dolar kuru ve enflasyon yüksek olduğunda altın fiyatlarının da yükseleceğinden bahsedilebilir.

 

Piyasanın bu denli hareketli olmasının bazı sebepleri de siyasal olaylardır. Ülke çapında veya ülkeler arası yaşanan siyasi olaylar da para borsalarını etkilemektedir. Bu anlamda altın fiyatlarını kim belirliyor? Altın fiyatlarını belirleyen tek bir kişi olduğunu söylemek doğru değildir. Genel olarak merkez bankaları tarafından belirlenen bu fiyatlandırmalar, çeşitli çevresel, ekonomik ve siyasal şartlardan etkilenilerek oluşturulmuştur diyebiliriz.

YORUMLAR YAZ