• YARIM ALTIN
  8.362,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0478
  % 0,15
 • € EURO
  36,0344
  % 0,06
 • £ POUND
  42,8502
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  4,5495
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3750
  % 0,42
 • BITCOIN/TL
  2108685,490
  % 1,27
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Blockchain Teknolojisi Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Blockchain Teknolojisi Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Blok zinciri teknolojisi 2008 yılında ilk kez duyurulduğunda, verilerin yönetilme, iletilme ve işlenme biçiminde devrim niteliğinde değişiklikler vaat etmişti. Bu teknolojiyi anlamak, güçlü ve zayıf yönlerini anlamak ekonomi ve iş dünyasının on yılını aldı. Ve ancak şimdi pratik uygulaması için ilk olgun seçenekler piyasada görünmeye başladı. İşte o örneklerden biri: yakın zamanda doğu İsviçre’de bir kayak merkezi ek yatırım çekmeyi düşünüyor.

Diğer çözümlerin yanı sıra, sözde dijital mikro paylaşımların potansiyelini kullanmaya başlamak ve onları yatırımcı olmaya motive etmek önerildi. Defter Teknolojisi platformunda ihraç ediyor. Tesisin düzenli müşterilerine, örneğin, yıllık bir “kayak kartı” satın alırken, WAG şirketindeki bir hisse de dâhil olmak üzere çeşitli “lezzetli ikramiyeler” verilir. Bu ancak blok zinciri ilkesi sayesinde mümkün olur.

Anlık İşlemler

Sonuçta, önemli finansal ve maddi varlıklardan bahsediyoruz, daha iyi blok zinciri olarak bilinen DLT teknolojisi, bireylerin ve tüzel kişilerin para, finansal tablolar veya kişisel bilgiler gibi güvenli ve doğrudan veri alışverişinde bulunmalarına olanak tanır.

Taraflar arasında denetçi, garantör, görevli ve kefil olarak hareket etmeleri için aracılara ödeme yapmak yerine, böyle bir dijital sistem, kullanıcıların verilerin doğruluğu konusunda toplu olarak anlaşmalarına olanak tanır. Ayrıca, anında işlem yapma olasılığını ve genel giderlerde niteliksel bir azalmayı garanti eder.

Blochain Yenilikleri

Blockchain teknolojisi, akıllı sözleşmeler karşısında vaatler verirken, bu kâbusu sonsuza kadar uzak geçmişe göndermeyi vaat ediyor. Buna ek olarak, bizi bir yığın belgeyi işlemekten ve örneğin ticari bir şirketin kurulması ve iş geliştirme gibi birçok üçüncü tarafın sürece dâhil olmasından da kurtaracaktır.

Çok sayıda avukat ve banka arasında belgelerin kopyalarını atmak ve kayıt işleminin her aşamasının işlenmesini beklemek yerine, blockchain tüm taraflara sürecin birkaç aşamasını aynı anda uygulamak için prosedür hakkında eksiksiz bir genel bakış sunar. İddialı hedef, Ağustos 2019’un sonuna kadar yüz şirket yaratarak, şu anda avukatlar tarafından ücretsiz olarak desteklenen süreci kalıcı bir ticari hizmete dönüştürmektir.

Lojistikte Blok Zinciri

Özellikle emtia ticareti alanında blok zinciri ve lojistik işini büyük ölçüde basitleştirecektir. Tipik bir deniz kargosu nakliyesi artık en az 27 aracıdan oluşan bir ağdan gelen 36 orijinal belgenin 240 kopyasını gerektiriyor. Bu, karşı tarafların yetkili aracıların katılımı olmadan verilerin doğruluğunu teyit etmesine olanak tanıyan DLT ilkeleri temelinde mümkün olur.

Taraflar, süreci hızlandıran ve daha sonraki bir aşamada yasal anlaşmazlıkları ve ihtilafları önleyen aynı verilerin bire bir kopyalarına sahip olduklarına dair onay alabilirler. Aynı zamanda, her iki taraf da özellikle “hassas” gizli verilerini bir güvenlik duvarının arkasında saklar ve gerekirse ilgili bilgileri ağdaki diğer kullanıcılara doğrudan gönderir ve atılım yapar.

YORUMLAR YAZ