• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2226737,455
  % 0,32
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Euro Dolar Paritesi Ne Anlama Geliyor?

Euro Dolar Paritesi Ne Anlama Geliyor?

 

Parite genel anlamda iki farklı ülkenin para biriminin karşılaştırılmasıdır. Bu anlamda da borsada en çok bilinen 2022 Dolar – Euro paritesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü iki para birimi de hem birbiri üzerinde etkili hem de oldukça yüksek oranlarda ulusal piyasaları etkileyen para birimleridir.

Tanım, Euro – Dolar paritesi üzerinden devam ettirilecek olursa bu anlamda parite Euro’nun Dolar’ a veya Dolar’ un Euro’ ya olan oranına göre belirlenmektedir. Bu kapsamda USDEUR olarak yazıldığında Dolar baz döviz ve Euro karşıt döviz olarak hesaplanmaktadır. EURUSD söz konusu olduğunda da tam tersi şekilde işlemler yürütülmektedir.

Parite Türleri Nelerdir?

Piyasa üzerinde yer alan üç farklı tür parite bulunmaktadır. bunlardan ilki majör paritedir ve genel olarak dünya ekonomisi ve borsası üzerinde fazlaca hakimiyet sağlayan para birimleri ile ilgili kullanılmaktadır. Euro ve dolar paritesi de bunların içindedir. Bu kapsamda, Euro Dolar paritesi neden önemli? Euro ve dolar, ülkeler çapında borsa üzerinde en fazla etkisi olan para birimleridir ve bu paritelerin takibi ile TL hesaplaması da yapılabilmektedir. Bu anlamda borsa açısından oldukça önemlidir.

İkinci ve üçüncü türler de minör ve egzotik parite olarak adlandırılmaktadır. Bunlar da büyük ekonomiler dışındaki para birimlerinin birbiri arasında oranlanmasını ifade etmektedir.

Dolar Euro Parite Nasıl Belirlenir?

Söz konusu paritelerin belirlenmesinde para birimlerinin değişiklikleri rol oynamaktadır. Özellikle faizler ile artıp azalan ve sık sık değişkenlik gösteren ABD Dolarına karşın Euro daha stabil ilerlemeler göstermektedir. Ülke para birimlerinin değişmesi ile birbirine karşı olan oranları da değişiklik gösterecektir.

Dolar Euro Parite Hesaplama

Paritelerin hesaplanmasında bölme işlemi kullanılmaktadır. Bu anlamda da baz ve karşıt dövizler önemlidir. Örneğin EURUSD oranı olarak bakılacak olursa Euro’nun 30 USD’ nin de 15 olduğunu düşünelim. Burada 30 / 15 işleminden parite 15 olarak bulunacaktır. Bu anlamda da yatırımcının elinde bulunan Doları satıp, Euro alması beklenmektedir. Bu şekilde Dolar Euro parite hesaplaması yapılarak hem TL değeri hem de yatırım değerlendirmeleri gerçekleştirilebilmektedir.

 

 

YORUMLAR YAZ