• YARIM ALTIN
  7.821,00
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3019
  % -0,03
 • € EURO
  35,1722
  % 0,60
 • £ POUND
  41,5956
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,4557
  % -0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3592
  % -1,07
 • BITCOIN/TL
  2184298,578
  % 0,17
 • BIST 100
  10.441,35
  % 2,71

Euro Dolar Paritesi Ne Anlama Geliyor?

Euro Dolar Paritesi Ne Anlama Geliyor?

 

 

Parite kelimesinin genel anlamı iki ülke para birimlerinin birbirine olan oranı anlamına gelir. Peki euro dolar paritesi ne anlama geliyor? Euro dolar paritesi de euronun dolara karşı olan değer durumunu göstermektedir. Euro değer kazandıkça euronun dolara karşı parite oranı artacaktır. Tersi durumda da parite düşecektir. Likidite oranı oldukça yüksek olan euro dolar paritesinde, ilk para birimine yani euroya baz döviz, diğerine yani dolara ise karşıt döviz adı verilir. İşlem yapıldığında kar / zarar durumu dolar cinsinden olmaktadır. Pariteyi etkileyen faktörler arasında, ülke içi ülke para birimi ile ilgili faiz oranları, ülkenin genel yapısı ve ekonomik durumu vardır. Örnekle açıklarsak; ülkemizde ihracatın yüksek kısmı euro olarak yapılır. ithalat ise büyük oranda dolarla olur. bu durumda euro dolar paritesi oldukça önem kazanmaktadır.

 

Euro Dolar Paritesi Nasıl Belirlenir?

 

Euro dolar paritesi belirlerken zaman zaman yatırımcılar bile zorlanabilir. Peki euro dolar paritesi nasıl belirlenir? Euronun sabit bir değer civarında kalması ve doların ise çok değişkenliği iniş çıkışlarının olması pariteyi sürekli etkilemektedir. Ayrıca pariteyi belirleyen bir diğer faktör de, para biriminin faiz olarak ne getirdiği konusudur. Faizlerin yükselmesi ile ilgili para birimi diğerlerine karşı değer kazanır.

Euro Dolar Paritesi Nasıl Hesaplanır?

 

Euro dolar paritesi hesaplaması için temel kriter iki birimin birbirine oranlanmasıdır. Euro dolar paritesi hesaplama için iki para biriminin Türk lirası olarak mevcut değeri birbirine bölünür. Örneğin; anlık kur rakamı olarak 1 dolar 18,64 TL, 1 Euro 19,75 TL. Bu durumda anlık güncel euro dolar paritesi 0,9’dur. Parite alımı yapılması durumunda alım dolar satım euro olarak gösterilmektedir. Parite satımı yapılırken de satım dolar alım ise euro olarak tanımlanır. Parite hesaplama sisteminde işlem hacmi olarak en üstlerde olan pariteleri şu şekildedir; EURUSD Paritesi (Euro-Dolar), USDEUR Paritesi (Dolar-Euro), AUDUSD Paritesi (Avustralya doları-Amerikan doları), EURTRY Paritesi (Euro-Türk lirası), USDJPY Paritesi (Dolar-Japon Yeni), USDTRY Paritesi (Amerikan doları-Türk lirası), GBPUSD Paritesi (Sterlin-Amerikan doları).

 

Euro dolar paritesi ne anlama geliyor? Ülkemizin mevcut değişken ekonomik koşullarında, değeri en çok değişen parite olarak popülerliğini koruyan bir paritedir.

YORUMLAR YAZ