• YARIM ALTIN
  7.868,00
  % 0,31
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2932
  % -0,09
 • € EURO
  35,0813
  % 0,78
 • £ POUND
  41,5424
  % 0,75
 • ¥ YUAN
  4,4649
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3630
  % 0,13
 • BITCOIN/TL
  2252415,594
  % 4,61
 • BIST 100
  10.165,52
  % 1,14

Fiili Dolaşımdaki Hisse Sayısı Ne Demek?

Fiili Dolaşımdaki Hisse Sayısı Ne Demek?

 

Yatırımcılar ve ekonomi ile ilgilenen kişilerin yorumladığı ve bildiği fiili dolaşımdaki pay oranı, fiili dolaşımdaki hisse sayılarının açıklaması olarak kullanılabilir. Bu da genel anlamda piyasa üzerinde işlem yapan kurumların ve firmaların günlük veya anlık olarak yaptıkları işlemlerdeki pay olarak adlandırılabilmektedir.

Piyasa üzerinde gerçekleşen dolaşımdaki pay adedi yükseldiğinde oranlarda da değişikler meydana gelmektedir ve bu da yatırımcıları ilgilendiren hisseler ile doğru orantılı olarak farklılık göstermektedir.

Fiili Dolaşım Nedir?

Fiili dolaşım, paylar ve hisseler üzerinden belirlenen ve borsa ile ilgili bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda fiili dolaşım ne demek?

Fiili dolaşım, piyasa içerisinde işlem yapan yatırımcıların, şirketlerin veya kurumların gerçekleştirdiği işlemler olarak adlandırılabilmektedir. Bu anlamda fiili dolaşımdaki pay da bu işlemler sonucu oluşan paya verilen isim olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Hissenin Fiili Dolaşımındaki Pay Oranı

Genel olarak piyasalarda oluşan bu terim, pay oranlarının halka açıklığı şeklinde de ifade edilmektedir. Fakat durum bundan biraz daha farklı olarak ilerlemektedir. Hissenin fiili dolaşımındaki pay oranı, halka açılmaktaki pay oranından farklı olarak, borsa içerisindeki limit ve günlük alım – satımlar ile ilgilidir.

Pay oranları düştüğünde veya yükseldiğinde dolaşımdaki hisseler ile ilgili olarak alım ve satım önerileri çeşitli, mentorler tarafından yatırımcılara tavsiye olarak iletilmektedir.

Hissenin Fiili Dolaşımındaki Pay Oranı ve Sermaye Piyasası Kurulu

Hissenin fiili dolaşımındaki pay oranı ile ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurumu da terimin açıklaması ve kullanım alanları ile ilgili olarak bir açıklamada bulunmuştur. Bu açıklama göz önüne alındığında tüm şirketler söz konusu açıklamaları ve pay oranlarını, MKK’ ya bildirmek ile yükümlendirilmiştir. Söz konusu açıklamada, halka açıklık ile ilgili değişen hiçbir durum söz konusu olmamıştır.

SPK tarafından açıklanan bu önlemler ile halka arz olan şirketlerin hisse paylarında yapılacak olan hileli bir şekilde yönlendirmenin ve borsa manipülasyonun önüne geçilmesi planlanmıştır. Bu şekilde de büyük şirketlerin yaptığı yatırımlarla fiili dolaşımdaki hisse sayısı, pay adedi olarak küçük yatırımcıların ezilmesi de önlenmiş olmuştur.

YORUMLAR YAZ