• YARIM ALTIN
  8.357,00
  % 0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0505
  % 0,15
 • € EURO
  36,0228
  % 0,05
 • £ POUND
  42,8736
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  4,5499
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3755
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  2108685,147
  % 1,27
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

 

Yatırım aracı olarak pay almak isteyen yatırımcıların belirli adımları izlemesi gerekmektedir. Bu adımlar sırasıyla;

 • Aracı kurum seçimi,
 • Aracı kurumda yatırım hesabı açma,
 • Açık yatırım hesabına para yatırma,
 • İlk hisse senedi alım emrinizi verdiniz,

İlk hisse satma emrinizi Verme şeklinde gerçekleşecektir

Aracı Kurum Seçimi ve Yatırım Hesabı Açma

 

Borsada aracılık işlemleri yapan birçok kuruluş bulunmaktadır. Piyasalarda işlem yapmanızı sağlayan bankaların yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yetki belgesine sahip birçok aracı kurum bulunmaktadır.

Aracı kuruma karar verdikten sonraki adım o kurumda yatırım hesabı açmaktır. Yatırım hesabı açmak çok basit bir işlemdir; Bir bankada hesap açacaksanız o bankanın şubelerinden, aracı kurumda hesap açacaksanız doğrudan online veya irtibat bürolarından fiziki olarak açabilirsiniz. Aracı kurumlarda hesap açarken çerçeve sözleşme ve risk bildirim formunu imzalamanız gerekmektedir. Bu sözleşme ve bu form imzalanırsa yatırım hesabınız açılacaktır.

Çerçeve Sözleşmesi

 

Yatırımcı ile aracı arasında akdedilen bu sözleşme, ticari aracılara ilişkin taraflar arasındaki genel ilişkileri ve hükümleri kapsar. Bu sözleşme sadece bir yatırım hesabı açarken imzalanır.

Risk Açıklama Formu

 

Yatırımcının yapmış olduğu veya başlatacağı işlemlerle ilgili riskleri detaylı olarak açıklayan aracılık formudur. İçeriği SPK tarafından belirlenen bu uygulama, yatırım hesabı açılırken sadece bir kez imzalanır.

Yatırım Hesabına Para Yatırma

 

Yatırım hesabını açtıktan sonra, hisse ticareti yapmak için açılan hesaba para yatırmanız gerekir. Almak istediğiniz pay sayısı ve ödemekle yükümlü olduğunuz komisyon tutarı kadar yatırım hesabınızda tutmalısınız.  Aracı kuruma para aktararak veya bankadan yatırım hesabı aldıysanız çek hesabınızdan para yatırarak yatırım hesabınıza para yatırabilirsiniz. Ayrıca, hesabınıza para yatırmanın diğer yöntemleri hakkında komisyoncunuza danışabilirsiniz.

 İlk Hisse Senedi Siparişinizi Verin

 

Aracı kurumunuzu seçtikten, hesap açılışı için gerekli form ve sözleşmeleri onayladıktan ve işlemi tamamladıktan sonra ilk hissenizi almaya hazırsınız.  Bu adımları tamamladıktan sonra, hesabınızda satın almak istediğiniz hisse senedinin fiyatı kadar bakiye bulundurun ve kazanılan komisyon miktarı ilk hissenizi almanızı sağlayacaktır. Borsa aracınızın web sitesi veya uygulaması aracılığıyla yatırım hesabınıza giriş yapın ve satın almak istediğiniz halka açık hisse senedini seçin. Seçtiğiniz hisse senedi; İşlem saatlerinde iseniz mevcut teklif fiyatını, dışarıdaysanız son işlem fiyatını göreceksiniz. Bir aracıya atadığınız bir talimatla hisse satın alabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ