• YARIM ALTIN
  7.944,00
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2442
  % 0,15
 • € EURO
  34,9858
  % 0,37
 • £ POUND
  41,1071
  % 0,54
 • ¥ YUAN
  4,4511
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3602
  % 2,54
 • BITCOIN/TL
  2195365,316
  % 0,26
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

İkili Dip Size Ne Anlatıyor

İkili Dip Size Ne Anlatıyor

Alış
Satış
Değişim
Son Güncelleme:

 

İkili Tepe Formasyonu ve İkili Dip Formasyonu Nedir?

Çift dip formasyon, trenddeki bir değişikliği ve önceki öncü fiyat hareketinden momentumun tersine çevrilmesini tanımlayan bir teknik analiz grafik formasyonudur. Bir hisse senedi veya endeksin düşüşünü, bir toparlanmayı, orijinal düşüşle aynı veya benzer seviyeye başka bir düşüşü ve son olarak başka bir toparlanmayı tanımlar. Çift dip “W” harfine benziyor. İki kez dokunulan düşük, bir destek seviyesi olarak kabul edilir. Çift dip “W” harfine benziyor.

İki kez dokunulan düşük, bir destek seviyesi olarak kabul edilir. İlk dipteki avans %10 ila %20’lik bir düşüş olmalı, ardından ikinci dip bir önceki en düşük seviyenin %3 ila %4’ü arasında oluşmalıdır ve takip eden avansın hacmi artmalıdır. Çift dip modeli, belirli bir menkul kıymette her zaman büyük veya küçük bir düşüş trendini takip eder ve potansiyel bir yükseliş trendinin tersine döndüğünü ve başladığını gösterir.

İkili Dip Size Ne Anlatıyor?

Çoğu teknik analist, ilk dipteki ilerlemenin %10 ila %20’lik bir düşüş olması gerektiğine inanıyor. İkinci dip, bir önceki en düşük seviyenin %3 ila 4 puanları arasında oluşmalı ve ardından gelen ilerlemenin hacmi artmalıdır. Birçok grafik modelinde olduğu gibi, bir piyasanın orta ve uzun vadeli görünümünü analiz etmek için çift dipli bir model en uygunudur.

Genel olarak, formasyondaki iki dip arasındaki süre  kadar uzun olursa, grafik formasyonunun başarılı olma olasılığı o kadar yüksek olur. Modelin daha büyük bir başarı olasılığı sağlaması için, çift dip formasyonunun dip seviyeleri için en az üç aylık bir sürenin uygun olduğu düşünülmektedir.

Çift Üst Desen

Double Top modeli, oldukça anlaşılır bir tersine çevirme modelidir. Direnç seviyesinin hemen yakınında bir “Çift Tepe” oluşur ve fiyat, direnç çizgisini arka arkaya iki kez geçemediğinde piyasada bir durumun ortaya çıktığını işaret eder. Double Top modeli, oldukça anlaşılır bir tersine çevirme modelidir. Direnç seviyesinin hemen yakınında bir “Çift Tepe” oluşur ve fiyat, direnç çizgisini arka arkaya iki kez geçemediğinde piyasada bir durumun ortaya çıktığını işaret eder.

Çift Alt Ve Çift Üst Arasındaki Fark

Çift tepeli desenler, ikili tepeli desenlerin tersidir. Birbirini izleyen iki yuvarlatılmış tepeden bir çift tepe kalıbı oluşturulur. İlk  yuvarlanan tepe, baş aşağı bir U deseni oluşturur. Uzun bir yükseliş ile hızla meydana gelen yuvarlama tepelerinin bu durumu aslında bir düşüş eğilimi göstergesi olarak kabul edilir. Çift üstler benzer çıkarımlara sahip olacaktır.

Bir çift tepe oluşursa, ikinci yuvarlak tepe genellikle ilk yuvarlak tepe tepe noktasının biraz altında olur ve bu direnç ve bitkinliği gösterir. Çifte tepeler, oluşumları genellikle yatırımcıların yükseliş eğiliminden nihai kar elde etmeye çalıştıklarını gösteren nadir olaylar olabilir. Çifte tepeler genellikle, tüccarların hisse senedini düşüş trendinde satarak kar edebilecekleri bir düşüş eğilimine yol açar.

YORUMLAR YAZ