• YARIM ALTIN
  7.936,00
  % 0,35
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1800
  % -0,17
 • € EURO
  34,9871
  % 0,05
 • £ POUND
  41,1633
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,4417
  % -0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3631
  % 2,23
 • BITCOIN/TL
  2248178,276
  % 0,95
 • BIST 100
  10.656,96
  % -0,18

NFT Nasıl Satılır?

NFT Nasıl Satılır?

 

NFT Nasıl Satılır? NFT yaparken dikkat edilen adımlar olduğu gibi satarken de bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle NFT satmak için bir platform seçilmeli. Bu OpenSea, Binance veya Rarible olabilir. Seçtikten sonra kripto cüzdanınızı bağlayın. Satacağınız NFT’ye bir ücret belirleyin. NFT adı, açıklama, açık arttırma özelliği var mı yok mu gibi doldurulması gereken bilgileri yazın. Oluştur’a tıklayın. Size gelen herhangi bir teklifi değerlendirin. Teklifi kabul ettiğiniz zaman satmış olursununuz.

NFT Satış Siteleri

 

NFT oluşturulduktan sonra kazanç düşünülerek satış siteleri araştırmaları ön plana çıkıyor. Bunlardan en güvenilir olanlarından biri Binance’dir. Binance, kripto para borsaları konusunda zirvede yer almaktadır. Siteye NFT yüklemek ve satmak da belli bir miktar ücret karşılığı yapılmaktadır. OpenSea bir diğer güvenilir satış sitesidir. Kullanıcı sayısı göz önüne alındığında en büyük NFT pazarına sahiptir. Super Rare, Ethereum blok zinciri ile oluşturulan en iyi satış siteleri arasında yer alıyor. Sanatçıları hedefleyen bir sitedir. Çünkü bir eser satıldıktan sonra gerçekleşen her satışta sanatçıya kazanç getirmeye devam ediyor.

Rarible, Türk kullanıcıların daha çok tercih ettiği bir sitedir. Çünkü kolay bir kullanıma sahiptir. Nift Gateway ise kredi kartı kabul ettiği için ön plandadır. Ayrıca hesabınızı bir cüzdana bağlamanız da gerekmiyor. Bir diğer NFT satış siteleri olan Foundation’da davetiye yolu ile eserler satılıyor. Mintable, ücretsiz bir şekilde NFT oluşturma ve yüklemeye izin veriyor. Bu açıdan büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ancak satışın ardından komisyon almaktadır. NBA Top Shot ise farklı bir konsepte sahip. NBA oyuncularının özel anlarının dijitallerine sahip olmak isteyen kullanıcıların dikkatini çekiyor.

 

NFT Örnekleri

 

2021 yılında satılan Murat Pak, Mass Banner Merge Koleksiyonu en pahalı satılan NFT oldu. Toplam değeri, 91,8 Milyon dolardır. Ardından bu NFT, Nifty Gateway platformunda satılarak 266.500 birime dağıtıldı. Refik Anadol’un Wind projesi 2007 yılında ilk dijital painting sanat eseri olarak ilklerden oldu. Aynı yıl MoonCats, isimli NFT sanat eseri, Ethereum blok zinciri ile inşa edilmiş en eski sanat eseri olma özelliğiyle piyasaya sürüldü. Rewind Collective’deki NFT yaratıcıları da kadınları ve keşfedilmemiş sanatçıları teşvik etmek amacıyla NFT’ler üretiyor. Büyük bir müzayede tarafından satılan ilk NFT örnekleri olan Everydays The First 5.000 Days ise Beeple’ın 2007’den itibaren topladığı resimleri birleştirerek oluşturulmuştur.

NFT Geleceği

 

Günümüzde, sanat, oyun ve spor alanlarında üretilen ve satılan NFT Geleceği sektör kapsamını genişleteceği düşünülüyor. Bu ihtimaller arasında kimlik, nikâh cüzdanı, pasaport, CV gibi kişisel belgeleri de NFT ile kişiselleştireceğimiz yer alıyor. Örneğin noter işlemleri, tapu kaydı gibi patent gerektiren belgeler NFT’ye dönüştürülerek sahibi olduğumuzu kanıtlamak zorunda kalmayacağız. NFT nedir sorusunu bilmeyen kalmayacak. Ayrıca markalaşmak isteyen şirketler, patentlerini NFT ile belirleyebilir. Bir diğer şaşırtıcı ihtimal ise sağlık sektöründe gerçekleşebilir. Herkesin kişisel sağlık kaydını içeren NFT’ler oluşturulup kullanılabilir.

 

Alış32,1800
Satış32,1610
Değişim-0,17
Son Güncelleme: 18:29

 

YORUMLAR YAZ