• YARIM ALTIN
  8.390,00
  % -0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8698
  % 0,05
 • € EURO
  35,6462
  % -0,13
 • £ POUND
  42,3997
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  4,5174
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3795
  % 1,50
 • BITCOIN/TL
  2176177,469
  % -1,46
 • BIST 100
  11.031,92
  % -0,52

Bitcoin Güvenilir Mi?  

Bitcoin Güvenilir Mi?  

 

2008 krizinden sonra Satoshi Nakamoto adlı bir kişi, uçtan uca bir elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin hakkında teknik bir makale yayınladı. Bitcoin, merkezi olmayan kurcalamaya karşı korumalı bir kripto para birimi olarak bu şekilde ortaya çıktı. 2009 yılında bir kamu ağı olarak faaliyete başlamıştır. O zamandan beri Bitcoin, “Birinci Nesil Blockchain” olarak adlandırılan ilk başarılı kripto para birimiydi. , merkezi olmayan yapısı sayesinde çok kısa sürede günümüz finansal düzenine ters düştü. Bitcoin ağına giren işlemleri takip etmek mümkündür ancak işlemin kim olduğunu bilmek mümkün değildir. Bitcoin blok zinciri ağında tanımlanan işlemler zincir yapısı nedeniyle geri alınamaz ve bu işlemler değiştirilemez.

Düzenleme ve kontrolün yokluğunda Bitcoin’in değeri sıfırdan binlerce dolara yükseldi. Bitcoin’in yükselişinden sonra, daha fazla kripto para birimi ortaya çıktı. Bu para birimlerine “alternatif paralar” denir ve bu nedenle “Alt-Paralar”dır. Alternatif kripto para birimlerinin geliştirilmesi, farklı yerlerde farklı yetenekler sunarak rekabet avantajından yararlanan yeni bir pazar türü olarak ortaya çıkmıştır. Bu farklılıklara örnek olarak üretilebilecek maksimum miktar, algoritma ve blok zinciri alt türü (özel/paylaşılan, onaylanmış/yetkisiz fikir birliği) verilebilir.  Bitcoin, yaklaşık 10 dakikalık bir blok oluşturma süresi ile uçtan uca adresten adrese aktarım sağlar. Bitcoin adresi, kullanıcının platformdaki kimliğidir. İşlemi yapan kişiye atanamaz. Ayrıca, bu adreslerin anahtarlarını kaybederseniz, onları talep edemezsiniz.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin ile birçok avantaj ve çeşitli riskler vardır. Düşük enflasyon ve çöküş riski, basitlik, güvenilirlik ve izlenebilirlik eksikliği* (anonimlik) temel faydalardan bazılarıdır.Bitcoin’in önemli bir avantajı, havalelerin geleneksel yöntemlerden çok güvenli, çokucuz ve daha hızlı olması avantajların başından gelir. Cüzdanınıza erişiminiz olan her yerde milyonlarca liralık bitcoine erişebilirsiniz. Büyük miktarda parayı bu kadar kolay taşımak ne nakit ne de başka bir şekilde mümkün değildir. Yapılan işlemlerin ve hesap bakiyenizin bilinmemesi ve şahıslar/kişiler, devletler veya bankalar tarafından kontrol edilmemesi de bazı avantajlar sağlamaktadır.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin belirli bir protokolle ilişkilendirilir, bu nedenle yaptığınız her işlem baştan sona şifrelenir. Şifreli zincirdeki tüm işlemler kaydedilir. Cüzdan bilgilerinin kaybolması ve bilgisayar korsanlığı gibi kullanıcı hataları dışında sistemde herhangi bir güvenlik açığı bulunmamaktadır. Bitcoin değerinin mükerrer satışını engelleyen sistem sayesinde bilginiz dışında hileli veya hileli dağıtıma izin verilmemektedir. Özel bir merkezin olmaması ve tüm işlemlerin farklı bilgisayarlar tarafından onaylanması Bitcoin sistemini güvence altına alıyor.

 

YORUMLAR YAZ