• YARIM ALTIN
  7.874,00
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2898
  % 0,17
 • € EURO
  34,9820
  % 0,23
 • £ POUND
  41,1245
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4515
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3606
  % 0,18
 • BITCOIN/TL
  2186186,279
  % -0,79
 • BIST 100
  10.479,16
  % -1,86

Bloke Edilen Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke Edilen Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Günümüzün vazgeçilmez ödeme aracı olan kredi kartıdır. Bloke edilen kredi kartı nasıl açılır? Ödeme kolaylığı nedeniyle neredeyse herkeste olan kredi kartının yarattığı sorunlar da dikkat çekmektedir. Kontrollü, hesaplı, bilinçli şekilde kullanıldığında hayatı kolaylaştıran kredi kartları, dikkatsiz ve hesapsız kullanıldığında ise problemler yaratabilmektedir. Bu sorunların sonucu da kartın bloke edilmesi olmaktadır.

 

Kredi Kartı Neden Bloke Edilir?

 

Kredi kartı ile ilgili korkulu rüyaların başında bloke edilmesi gelmektedir. Kredi kartı neden bloke edilir? En temel neden ödenmeyen borç olsa da, farklı nedenlerle de kredi kartları bloke edilebilmektedir. Kredi kartı bloke nedenleri aşağıdaki gibidir;

 

 • Kredi Kartının Çalınması: Kredi kartı çalındığı zaman kart sahibinin yapacağı ilk şey, bankayı arayıp kartı bloke ettirmek olacaktır. Bunu, kartın kullanımını engellemek için talep etmelidir.
 • Kredi Kartının Kaybedilmesi: Kart sahibi kişi, kartını kaybetmesi durumunda yine çalınma durumundaki gibi banka ile iletişime geçip başkasının eline geçmemesi için bloke talebinde bulunur ve kartı bloke edilir.
 • Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi: Kredi kartı sahiplerinin en büyük problemi borçların ödenmesi aşamasında yaşanmaktadır. 3 kere üst üste kart borcu ödenmediğinde banka tarafından borç riski artmasın diye ilgili kredi kartına bloke uygulaması yapılır.

 

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

 

Kredi kartı blokesini kaldırmanın yolları, bloke nedenine bağlı olarak değişir. Eğer ki çalınma veya kayıp nedeniyle bloke edildiyse; bu durumda bloke kaldırılmaz. Kart iptal edilir ve kart sahibine aynı kart numarasında ama CVV ve son kullanım tarihi farklı yeni bir kart gönderilir. Kredi kartı borç ödenmediği için bloke edilen kartlarda ise durum farklıdır. Bazı bankalar kartı tamamen kapatmaya giderken, bazı bankalar ise bazı şartlar sağlanırsa tekrar kartı açabilmektedir. Bu süreci bankanıza sorarak öğrenmeniz en doğru yoldur. Bazı şartlara bağlı olarak açılabilen kredi kartlarındaki temel şart, 3 ay üst üste ödenmeyen kartlara gelen bloke, borcun tamamı ödendiğinde 24 saat sonra kart blokesi kalkar ve kart tekrar aktif hale gelir. Eğer ki borç tam olarak ödenmeyecekse yani yapılandırmaya girdi ise bu durumda taksitleri bitene kadar bloke kaldırılmaz. Kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır gibi soruları sormamak için mümkün olduğunca borcunu ödemeye, planlı ve kontrollü harcama yapmaya dikkat etmek en önemli konudur. Kredi kartı bir kolaylıktır. Sorun haline getirilmemelidir.

YORUMLAR YAZ