• YARIM ALTIN
  8.508,00
  % 0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5070
  % 0,17
 • € EURO
  34,7809
  % 0,12
 • £ POUND
  40,6347
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  4,4903
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,3465
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2065516,725
  % 5,35
 • BIST 100
  9.524,59
  % -0,06

En Çok Kullanılan 10 Kripto Para ve Özellikleri

En Çok Kullanılan 10 Kripto Para ve Özellikleri

 

Piyasada yer alan bir çok kripto para birimine yönelik yaptığımız araştırmalar neticesinde en çok kullanılan 10 kripto para ve özelliklerini sizler için derledik. Yaptığımız araştırmalara sonucunda her kripto para biriminin olumlu ve olmuşuz yanlarının olduğunu yatırım yapacak kişilerin bu noktada ki hususlara özenle dikkat etmesi gerektiğini söylemeliyiz. Dilerseniz en çok kullanılan 10 kripto para ve özelliklerini anlatmaya başlayalım.

 

1-Bitcoin Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

2008 yılında herhangi bir kısıtlama ve engel olmadan herkesin kullanımına açık olan bu teknoloji de ana amaç cüzdandan cüzdana herhangi bir aracı olmadan transfer yapılabilmesidir. ortaya Bitcoin para biriminde bu sistemin herhangi bir temsilciliği ve ya bayiliği yoktur. Sahibi ve merkezi olmayan bu sistemde amaç ağa katılan herkese istediği şekilde bitcoini kullanması amaçlanır. Yukarıda saydığımız unsurlar Bitcoin teknolojisinin mevcutta küresel finans sistemine bambaşka bir pencere açtığını net bir şekilde bize göstermektedir.

 

2- Ethereum Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Ethereum kripto parasının diğer kripto paralardan ayıran en önemli fark ethereum kriptosunun kendine ait blok zincir platformuna sahip olmasıdır. Bitcoin ile farkları konusuna gelecek olursak bitcoin kripto parasına göre daha düşük ücretlerle işlem yapma ve daha hızlı şekilde işlemleri yürütme fırsatı sunmaktadır. Bu özelliklerle bitcoine göre avantajlı fırsatlar sunmaktadır.

3- Ripple Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Mevcutta bulunan kripto paralara göre para transferi konusunda en hızlı sisteme sahip olan kriptolardan biridir. Asıl ortaya çıkış amacı geleneksel finansal sistemde yer alan klasik para gönderme uygulamalarından swift veya western uniona alternatif para gönderme sistemi oluşturmaktır. Dünya üzerinde antlaşmalı olduğu birçok banka aracılığı ile oluşturduğu para transferi sistemiyle kolaylık oluşturmaktadır.

 

4- EOS Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Blok zincir uygulamalarında oluşan sorunların çözümüne yönelik özümler üreten kronik hale gelmiş tespitleri yapılmış sorunlara eğilen bir kripto paradır blok zincir içerisinde esneklik, hız ve ölçeklenebilirlik sorunlarına yönelik çözüm projelerinde yer almaktadır.

 

 

 

5-Litecoin Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Litecoin Çinli bilişimci ve eski bir google çalışanı olan Charlie Lee tarafından projesi yapılıp hayata geçirilmiştir. Daha çok kripto paralar içerisinde olan mevcut konumu uzun vadeli yatırım amacı ile misyon edinmiştir. Bu açıdan bakıldığında klasik finansal sistemde bulunan gümüşe benzetilmektedir. Altına göre ucuz ve günlük alım satımı hızlı ve kolay olan tarzda.

 

6- Binance Coin Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Malta merkezli dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’nin ürettiği kripto paradır. Ticaret hacmi ve işlem miktarı açısından dünyanın sayılı kripto para borsası Binance bu kripto parayı oluşturarak çok ciddi bir yükseliş yakalaması sağlandı. Binance coin son zamanlarda değer anlamında çok ciddi kar yarattı. Binance markasının arkasında olduğu için Binance coin gelecek açısından yatırımcısına karlılık sinyali vermeye devam edecektir.

 

7- Cardano Coin Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Mevcutta halihazırda yer alan blok zincir sisteminde yer alan problemlere yönelik yapılan çözüm tespitleriyle birlikte bu problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla Cardona coin kripto para oluşturulmuştur. Blok zincir mevcut uygulamalarında yer alan ölçeklenebilirlik esneklik gibi sorunlara odaklanmıştır.

 

8- Iota Coin Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Merkezsiz, esnek ve yapılan işlemlerden ücret alamayan kripto paradır. Tangle teknolojisi ile kurduğu modifikasyon ile bu teknolojinin uygulamasın getirdiği avantajları yaşatmaktadır. Tangle teknolojisinin avantajları olan hız, güvenlik ve ücretsiz işlem gibi avantajları müşterilerinin memnuniyetine sunmaktadır. Bu oluşturulan avantajlar Iota coini diğer coinlerden ayıran ve fark yaratan unsurlardır.

 

9- Tron Coin Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Eğlence sektörüne yönelik olarak kurulan Tron coin insanların dilediği içeriği dilediği zaman birbirlerine diledikleri şekilde paylaşma imkânı sunmaktadır. Bir çok kripto para gibi merkezi olamayan bir ödeme aracı olarak tasarlanmıştır. Eğlence içeriklerini sosyal medya üzerinden satışına iman sunan teknolojisi ile fark yaratmaktadır.

 

10-Monero Coin Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

 

Monero Coin de kullanım bireysellik açısından ön plana çıkarılarak bir kişinin bir başka kişinin hesabını görmesi engellenerek oluşturulmuştur. Herkesin kendi bankası olmasına imkan tanıyan bu uygulamada gizlilik esasıyla oluşturulan kripto para birimi olarak tanımlayabiliriz.

Yukarıda saydığımız en çok kullanılan 10 kripto para birimi ve özelliklerini tanıyarak birbirinden farklı zamanlarda ve farklı misyonlarda ortaya çıkan kripto paraların birbirleri ile ortak ve farklı yanlarını ortaya koyduk.

YORUMLAR YAZ