• YARIM ALTIN
  7.828,00
  % -2,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3556
  % 0,12
 • € EURO
  34,8697
  % 0,00
 • £ POUND
  41,2460
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4719
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,3653
  % 0,71
 • BITCOIN/TL
  2247277,701
  % -0,53
 • BIST 100
  9.997,91
  % -1,39

Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez?

Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez?
Ons Altın İle Gram Altın Arasındaki Fark

Bankacılık sektöründe öne çıkan yatırımlardan biri olan altına olan güven hiç bitmiyor, ancak merak edilen de bir konu var; Ons Altın ile Gram Altın arasındaki fark nedir? Günümüz teknolojisi düşünüldüğünde online olarak bankacılık işlemlerinin ve yatırımların yapılıyor olmasına rağmen altın alımı gelenekselde de bankacılık sisteminde de devam etmektedir. Hatta altın rekabetinde bankalar kuyumcuların önüne geçmeye bile başlamış durumdadır. Bankalarda yapılan işlemlerin büyük bölümü gram altın üzerinden ilerlese de, Ons altın

İlgili İçerik

Bazen altınlar değer kaybetmeyen takılar olarak görülürken bazen de yatırım amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde altının değerinin artması ve piyasada sürekli yükseliş anlamında değişikler yaşanması ile Türk halkı altına yatırım yapmayı daha kârlı olarak görmektedir.

Bu kapsamda pek çok altın türü bulunmaktadır ve hepsinin kendine göre ayrı fiyatlandırma yapılarak değeri belirlenmektedir. Bu anlamda da altının alış ve satış fiyatı arasında da değişiklikler bulunmaktadır. Bu fiyat farklılığı altının alış ve satışına göre zarar konusunda yatırımcıları olumsuz olarak çok fazla etkilemezler.

Altın alır ve satarken asıl önemli olan altının üzerindeki işçilik ve bu işçiliğin değer oranına yapacağı kayıplardır. Bu anlamda özellikle altında işçilik göz önüne alınarak kâr – zarar değerlendirmesi yapılabilir.

 

Altın Türleri

Özellikle yatırım için altın kullanmak isteyenler altın bozdurma hesaplamalarını sıklıkla gerçekleştirmektedir. Fakat altın türleri ve bunların yatırıma etkisi bilindiği takdirde bu hesaplamalarda da kârlı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Genel olarak altın türlerine bakıldığında ons, gram, çeyrek, tam ve cumhuriyet altını olarak yatırımcıların karşısına farklı seçenekler çıkmaktadır.

Bu bahsedilen altınlar işçiliksiz olarak nitelendirilmektedir ve yatırım konusunda kullanılabilmektedir.

Yatırım İçin Kullanılabilecek Altınlar

Yukarıda sözünü ettiğimiz altınlara bakıldığında işçiliksiz altınların yatırım için kullanılabilecek altınlar olduğu bilinmektedir. Peki, bu anlamda en çok alınmak istenen ve fiyatı diğerlerine göre fazla olan Cumhuriyet altını satarken zarar eder mi?

Cumhuriyet altını, işçiliksiz altınlardandır ve piyasa takibi gerçekleştirildiğinde bilezikler gibi üzerinde işçilik bulunan altınlara göre zarar edilme olasılığı daha düşük altın türleri arasında bilinmektedir. Fakat genel anlamda diğer altın türlerine göre de en kârlı yatırım aracı olduğunu söylemek de pek mümkün değildir.

Tüm bu bahsi geçen altın türleri içerisinde işçilik olmayanlar yatırım için en uygun tercihler olacaktır. Fakat tüm uygun tercihler arasında borsa uzmanları ve ekonomistlerin önerisi olarak gram altın, yatırım alanında en az zarar edecek altın türü olarak göze çarpmaktadır. Bu anlamda altın alanında yatırım yapmayı tercih edenler gram altın kullanarak kâr oranlarını arttırabilirler.

YORUMLAR YAZ