• YARIM ALTIN
  7.919,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1315
  % -0,31
 • € EURO
  34,9954
  % -0,02
 • £ POUND
  41,1778
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4427
  % -0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3628
  % 2,02
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Taksit Sınırı Nedir?

Kredi Kartı Taksit Sınırı Nedir?

2022 yılı itibariyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yeniden düzenlenen kredi kartı taksit sınır nedir? Kredi kartı ve tüketici kredileri ödemelerinde BDDK tarafından belirlenen yeni bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme de vade sayıları, asgari ödemeler, dönem borçları gibi birçok konu düzenlenmiştir. Taksitlendirme bir nevi yapılandırma gibi bir durumdur.

 

Kredi Kartı Yapılandırma Mantığı

 

Mevzuatta yazılı olan bilgi kredi kartı borç yapılandırması kredi kartı üzerinden olacaksa maksimum 12 ay vade yani taksitlendirme yapılabilir. Bu yapılandırma için ihtiyaç kredisi kullanılacaksa bu durumda vade sayısı 36 ay olabilir. Yine aynı mevzuatta, kredi kartı taksitlendirme faiz oranı 2022 Aralık itibariyle aylık % 1.36 olarak belirlenmiştir. Gecikme durumlarında ise bu oran % 1.66 ya çıkmaktadır.

 

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Kredi kartı borcunun ödeme zorluğundan dolayı taksitlendirilmesi bir nevi yapılandırılması işlemi, borcun olduğu bankada ve bankanın verdiği koşullara göre yapılabilmektedir. Doğal olarak ta bankalar arası farklı prosedür ve oranlar olabilir. Ancak kredi kartı borcu taksitlendirmesi süreci içinde temel kriter borçlunun gelir durumudur. Kredi kartı taksitlendirmesinin kredi borcu birleştirme işleminden en önemli farkı; kredi borcu birleştirme işlemi kredi notuna bağlı olarak yapılabilir. Ancak kredi kartı borcu taksitlendirmesi her şekilde yapılır. Bankaların bunu yapma nedeni ise kredilerde zaten sorun var en azından kredi kartlarında bu olmasın düşüncesidir.

 

Kredi Kartı Borcu İçin Taksit Mi? Yeni Kredi Mi?

 

Kredi kartı borçlarının taksitlendirilmesi BDDK kararıyla maksimum 12 taksit olarak belirlenmiştir. Ancak bu taksit oranı az diye düşünülürse bu durumda alternatif olarak ihtiyaç kredisi çekip kredi kartı borcu kapanabilir. Bu durumda maksimum 36 aya kadar taksitlendirme durumu olacaktır. Ancak bu noktada kredi kartı taksitlendirme faizi ile ihtiyaç kredisi faizi oranları devreye girecektir. Bu iki oranı iyi değerlendirip iyi hesap yaparak karar vermek gerekir.

 

Kredi kartı taksit sınırı nedir? Özetlersek; kredi kartı borcunun yapılandırılması durumunun maksimum 12 aya kadar taksitlendirme ile yapılabilmesidir. Yetersiz oluyorsa da alternatif çözümler bulmak, kredi çekmek veya kredi kartından nakit avans çekmekte düşünülebilir.

YORUMLAR YAZ