• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2227132,173
  % 0,26
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma

Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma

Ev ipoteğini kaldırmak için evin tüm kredi borçlarının ödenmesi gerekir. Evin borçlarının ödenmesinin ardından ipoteğin kalkması için gerekli şartlar oluşmuş olur. Burada da banka ve Tapu Dairesi’nin yapması gereken bazı işlemler bulunur. Ev kredisinde temel mantık, bankaların kendilerini maddi açıdan güvence altına almasından geçer. Belli koşullara göre hesaplanan krediler, kişilerin hesabına banka tarafından yatırılır.

Banka buna şart olarak güvence bedeli ister. Teminat olarak ta satın alınan evin üzerine ipotek koydurur. Buradaki temel mantık, kişilerin borçlarını ödeyemediği takdirde bankanın evin sahibi olacağıdır. Kredi alan kişiler son derece riskli olan bu duruma düşememek için kredi borçlarını vadesinde aksatmadan öderler.

Ev İpoteği Kaldırırken İzlenecek Prosedürler

Ev ipoteğini kaldırmak için bazı prosedürler izlenir. Bu prosedürlerin başında, evin borcunun ödenmesi ön şarttır. Bankaya bir yazı ile bildirilen ipoteğin bitiş bildirisi, banka tarafından incelenir. Doğrulandıktan sonra banka bir fek yazısı hazırlar. Bu fek yazısı ilgili tapu dairesine banka tarafından bildirilir.

Daha sonra ipotek kaldırma ile ilgili bir harç tutarının tapuya yatırılması gerekir. Bu harç tutarı her sene değişmektedir. Güncel tutarlar üzerinden yapılan harç ödemesi, evi satın alan kişi tarafından tapu dairesine yatırılır. Tapu dairesine önceden elden verilen Fek yazısı, günümüzde online olarak ta sisteme düşmektedir. Teknolojinin ilerlemesi, birtakım prosedürler için harcanacak zamanı en aza indirmektedir.

En Hızlı ve Eksiksiz Şekilde İpotek Kaldırılması

Ev ipoteğini en hızlı şekilde kaldırmak için bankadan yardım alınmalıdır. Bankaya yatırılan tapu harç tutarının tapuya verilmesi suretiyle işlem başlamış olacaktır. Tapu Sicil Tüzüğü’nün 88.Maddesi’ne istinaden ipotek kaldırılmasına ilişkin evraklar ancak ilgili banka aracılığı ile yapılmak suretiyle kaldırılır.

Bu nedenle, bankanın onayı, harç tutarının yatırıldığına ilişkin belge ile Fek yazısı banka tarafından Tapu’ya verilmelidir. Tüm evrakların eksiksiz olduğu tespit edildikten sonra söz konusu ev, kredi çeken kişinin üzerine geçirilmiş olur. Banka kredileri her ödeme koşuluna göre farklı seçeneklerdedir. Bazı bankaların belli dönemlerde yürüttüğü kampanyalar, kredi çeken kişilerin ilgisini çekecek cazip koşullar da sunar.

Banka Kredisi İle Ev Sahibi Olmak

Günümüzde arz talep dengesine bağlı olarak emlak fiyatları da değişim gösterir. Depreme dayanıklı konut yapımı, eski binaların kentsel dönüşüme gitmesi, eski yapıların yerine yeni ve akıllı ev sistemlerinin tercih edilmesini gerekli kılar. İstanbul gibi büyükşehirlerde konut fiyatlarının arsa fiyatlarına bağlı olarak yüksek olması, ev almak isteyenleri zorlamaktadır.

Bu sebeple birikimleri yeterli olmayan kişiler için taksitli satışlar, kredili ödemeler son derece uygun koşullar sunar. Bazı bankaların uzun vadeli ev kredisi vermeleri, taksit öder gibi ev sahibi olma imkânını da yaratır. Uygun koşullarda ev sahibi olmak için pek çok kişi banka kredisini tercih eder.

YORUMLAR YAZ