• YARIM ALTIN
  7.800,00
  % -0,48
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3177
  % -0,02
 • € EURO
  35,1483
  % 0,54
 • £ POUND
  41,7386
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4527
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3630
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  2184091,137
  % -0,17
 • BIST 100
  10.165,52
  % 1,14

Kripto Para Borsası Sızıntıyla Mücadele Ediyor

Kripto Para Borsası Sızıntıyla Mücadele Ediyor

 

Sızıntıyla mücadele eden 3Commas veri tabanı kripto para piyasasında endişelere neden oldu. Sızıntı haberi ise anonim bir sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Binance Ceo’su Changpeng Zhao Uyardı

Kripto paralardaki dalgalanmalar gündemdeyken yeni bir gelişme daha dikkatleri çekti. Belirsiz bir hesaptaki açıklamalara göre kullanıcılara ait API anahtarının başkalarının eline geçtiği söyleniyor.  3Commas’ın platformundan yapıldığı söylenen sızıntıda olta avı durumuna karşı uyarı yapılıyor. Konuyla ilgili Binance CEO’su Changpeng Zhao, yatırımcıları uyararak olta avına karşı dikkatli olmalarını söyledi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao kripto para borsası piyasalarındaki API anahtarı olanların bunu devre dışı bırakmaları gerektiğini söyledi. Hangi borsadan API anahtarı koyulmuşsa bunun iptal edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Apı Anahtarları Ne Oldu?

Kripto trade hizmeti 3Commas’ta yer alan API anahtarlarının ele geçirildiği söyleniyor. Anonim Twitter kullanıcısının yayınında 10 bini aşkın anahtar yayınlandı ve ifşa ile sızdırma yapıldı. Piyasada rastgele anahtar sızdırma işlemlerini gelecek günlerde de yapacağını söyledi.

Başka Borsalarda Alım Satım Yapılıyor

Yapılan sızıntının onlarca 3Commas kullanıcısının izinsiz alım satımlarıyla belli olduğu açıklandı. Buna göre ele geçirilen kripto paralar başka piyasalarda kural dışı olarak kullanılmaya devam ediyor. Kullanıcılar bu gelişmelerle beraber milyonlarca dolar kaybediyor. Piyasanın hali hazırdaki kaybeden gidişatında fırsat kollayan şahısların bunu sürdüreceği görülüyor. İzinsiz alım satımların katlanarak büyüyeceği düşünülüyor. Nasıl önlemler alınacağı ise gelecek günlerde daha da netleşecek.

Kimlik Avı Saldırıları Nereden Kaynaklanıyor?

API anahtarlarını paylaşan kişinin kimlik avı saldırılarıyla veri topladığı tahmin ediliyor. Kullanıcıların bir kısmı bu sızıntıların borsaların kendisinden olduğunu iddia ediyor. Başka bir deyişle Binance, 3Commas borsalarından bilinçli bir sızdırma yapılmış olabilir. Bu da bu piyasalarla ilgili yeni bir çöküşü gündeme getirebilir.

Kullanıcıların kimlik bilgilerinin sızdırılması iddiaları henüz belirsizliğini koruyor. Netleşen durumda firmaların başının derde gireceği, hatta komple yön değiştiren adımlar atabileceği tahmin ediliyor.

Kripto Borsası Sona mı Yaklaşıyor?

Kripto paraların kimlik gizliliği çöküyor mu sorusunu birçok kişi sormaya başladı. Başlangıçta bilgi güvenliği konusunda açık vermeyen piyasaların düşüşe geçmesi endişe uyandırdı. Üzerine eklenen kimlik avı ise kripto borsası sona mı eriyor sorusunu akıllara getiriyor.

 

 

 

YORUMLAR YAZ