• YARIM ALTIN
  8.353,00
  % 0,49
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0584
  % 0,13
 • € EURO
  36,0087
  % -0,04
 • £ POUND
  42,8921
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,5502
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3757
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  2102371,362
  % 1,21
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Müdürlere Yargıtay Fazla Mesai Konusunda Kararını Verdi

Müdürlere Yargıtay Fazla Mesai Konusunda Kararını Verdi

 

Fazla mesai yapan bir müdürün mesai ücreti almadığı için iş anlaşmasını feshederek iş yerine dava açtı. Feshin Yargıtay tarafından istifa olarak değerlendirilmesinin ardından mesai ücreti konusunda müdürün çalışma durumunu kendi ayarladığı için mesai olarak ücretlendirilmedi. Yargıtay tarafından alınan kararda özel sektörlerde çalışanları ilgilendiren karar alınarak Yargıtay tarafından üst seviye yönetici olarak Yargıtay tarafından çalışanların fazla mesai için ücret alamayacağı kararına varıldı.

Üst Yüzey Yöneticiler Fazla Mesai Ücreti Alamayacak

Üst yüzey yöneticilerin yüksek mahkeme tarafından verilen kararla fazla mesai ücreti alamayacağı konusu gündeme damgasını vurdu.

İş Mahkemesine Müdür Başvuruda Bulundu

Özel bir bankada görevli olan müdür hak ettiği prim ve fazla mesai ücretlerini alamadığı için tek taraflı iş sözleşmesini feshetti. İş mahkemesine başvuran müdür fazla mesai ve prim ücretlerinin tahsilini isteyerek sözleşmesini feshetse de İş kanununun 24. maddesince haklı bir fesih gerekçesi olmadığı için fesih niteliği istifa olarak kabul edildi. Davanın kısmen kabul edilmesi üzerine davalı olan bankanın avukatı bu kararı istinafa götürerek karara Bölge Adliye Mahkemesi yapılan itirazları ret etti. Temyiz edilen dava için Yargıtay 9. Hukuk dairesine sunulsa da Yargıtay’ca üst yüzey yöneticiler için fazla mesai verilemez kararı çıktı.

Karar Oy Birliği İle Alındı

Habere  göre,  oy birliği olarak kabul edilen kararda yönetici olarak çalışan müdür ve yöneticilerin fazla mesai konusunda görev ve sorumluluklarında fazla çalışma saatleri ile ilgili mesai ücretlerine hak kazanamayacağı kararına varıldı. Müdür mesai saatlerine buna göre belirlediği için fazla mesai ücreti alamayacak. Bir iş yerinde yönetici konumda olan yöneticilerin bir şirkette ortağı bulunuyorsa çalışanların gün sayısına ve saatleri ile ilgili çalışmaları belirlemesinin söz konusu olamayacağı söylendi. Bu çalışma sınırları içinde ise fazla çalışma ücretlerinin talep haklarının olabileceği belirtildi. Yönetim tarafından talimatın olup olmadığına bakılacağı belirtildi.

9. Hukuk Dairesi Kararınca Açıklanan İfadeler

Yönetim kurulu ve şirket yöneticisi tarafından fazla çalışmalar konusunda talimatın olup olmadığı belirlenecektir. Yönetici tarafından belirlenen bir talimat yoksa kendi belirlediği fazla mesai ücreti  talep edemeyecektir kararına varıldı. Bu konu hakkında Yargıtay son kararını vererek fazla yapılan mesai ücretinin talep edilmesine ret kararı verdi.

YORUMLAR YAZ